"Когато говорим за решение на демографския проблем, трябва да мислим в две посоки. Едната е свързана с това държавата да задържи младите хора в България, а другата – да направим всичко възможно да държим българите в чужбина близо до държавата си.
В момента няма никаква политика към сънародниците ни зад граница, а това е недопустимо. Когато бях външен министър се срещах често с българи в чужбина и мога категорично да кажа и от първо лице, че те се интересуват какво се случва тук и ние сме длъжни да имаме целенасочена политика към тях, каквато в момента липсва.
И когато говорим за патриотизъм, това включва разработване на инструменти, които да поддържат връзката на нашите сънародници с родината си". Това заяви пред обществеността и медиите в гр. Стрелча, кандидатът за президент Ивайло Калфин.
Той изреди няколко водещи теми, свързани с приобщаването на българите в чужбина, по които държавата трябва да започне незабавно търсенето на решения.
"Трябва да направим така, че българският език в чужбина да може не само да бъде изучаван от всички, които искат това, но и чрез двустранни спогодби, предметът български език да се легализира и да се зачита за част от образованието.
Трябва да направим така, че да предоставим достъп до повече социални и правни услуги за сънародниците ни зад граница. Трябва да облекчим процедурите за гласуването им. Електронният вот е една такава алтернатива", каза още Калфин.
"Президентската институция може да реши тези проблеми, ако в стола на "Дондуков" 2 седне човек, който има визия, знае и чува какви са нуждите на сънародниците си, без да прави разлика от коя страна на границата ни живеят те, а не ако е послушен и продължи политиката на нищо-не-правене", обобщи на финала той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!