А лександър Греъм Бел е роден на трети март 1847 г. в Единбург, Шотландия. Той е вторият син на Александър и Елиза Бел. Има и двама братя Мелвил и Едуард, които умират от туберколоза.
Баща му и дядо му били експерти по механиката на гласа и дикцията, а майка му е била виртуозна пианистка, въпреки че е имала проблем със слуха, а неговата история ни разказва новото видео от канала "Портреть" във Vbox7.com
Александър започва образованието си вкъщи, където майка му го обучава. Все пак получава и официално образование - една година учи в частно училище и две - в обществено.
Въпреки, че бил посредствен ученик, показал необикновени умения за решаване на проблеми. Доказателство за това е може би първото му изобретение.
На 12, докато си играл в мелница, забелязва колко много време отнема лющенето на зърното. Прибира се и създава машина, която с въртящи се лопатки и четки за нокти лющи зърното много по-бързо е ефективно.
Младият Александър отначало не искал да поема семейния бизнес. Търсейки начин да го избегне, отива да се грижи за дядо си през 1862 г. Дядо му насажда уважение към ученето и интелектуалните цели. На 16 Александър се присъединил към баща си и не след дълго поел пълно ръководство на лондонската му организация.
По-късно цялото семейство се мести в Брантфорд, Канада.
През 1871 г. Александър Бел се мести в Бостън и започва работа по устройство, което да позволи на телеграфа да изпраща сигнал на няколко различни съобщения, настроени на различни честоти. Намира финансиране от Томас Сандърс и Гардинър Хъбард.
По време на експериментите си обаче, му хрумва идеята да изпраща човешкия глас през жиците.
Инвеститорите не били очаровани от идеята и наемат Томас Уатсън - опитен електротехник, който да му помага и да го вкара в правия път. Случва се точно обратното обаче. Томас харесал идеята на Бел и двамата започнали да работят в тандем. За две години идеите на Александър и опитът на Томас дали резултат. На 10 март 1876 г.а заедно представят първия работещ прототип.
След това Бел се заема да промотира устройството си. Прави публични демонстрации и впечатлява народа. През 1877 г. се жени за Мейбъл Хъбард, дъщерята на Гардинър Хъбард, първия му инвеститор. През следващите няколко години двойката пътува до Европа, където също прави демонстрации на телефона.
При завръщането си в Америка, Бел трябвало да защити пред съда изобретението си за първи път, защото започнали да се появяват самозванци, които твърдели, че те са изобретили телефона.
В следващите 18 години срещу него се водят зашеметяващите 550 дела, но нито едно от тях не е успешно. Въпреки натиска, компанията му не спира да расте и до 86-та над 150 хил. човека притежавали телефон в щатите.
Разбира се, постоянно се правели подобрения, едно от най-важните от което е добавянето на микрофона, който Томас Едисън изобретил, като това позволило на хората да провеждат разговори без да крещят с пълен глас.
Бел обаче не бил бизнесмен и за това през 80-та прехвърля бизнес отговорностите на Хъбард и другите, за да може да се съсредоточи върху изобретяване и интелектуалните си занимания.
Създава лабораторията "Волта", където да провежда научни експерименти и открития. Продължава и работата си с глухите, основавайки американска асоциацията, промотираща и обучаваща глухите на реч през 90-те.
През останалите години от живота си работи по различни проекти. Посвещава голяма част от времето си за изучаването на полета, разработва летяща машина, наречена "Сребърната стрела" - първата машина, която лети на територията на Канада.
След това изобретява "подводни криле", приспособление, което при висока скорост надига лодката от повърхността на водата, а с това изобретение разбива световния рекорд за скорост във вода.
Научете още любопитни факти за живота на:
Стивън Хокинг
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!