Н е мисля, че има нужда да крия нещо. Няма нищо срамно и скрито в това, което сме сторили... В изумление съм от нещата, които чух тези дни. Не чух обаче едно изказване, което да твърди, че не е трябвало да ходим.
Това заяви в пряко включване по телефона депутатът от "Коалиция за България" Румен Йончев в сутрешния блок на Нова ТВ. Йончев е един от четиримата депутати, които отидоха на частно посещение в Тайван, въпреки че България разглежда Тайван като част от Китай и не поддържа дипломатически отношения с него, а председателят на парламента Михаил Миков е бил против пътуването.
Това не беше луксозна разходка. Опитахме се да свършим някаква работа.
Свършихме това, което никой не е вършил през последните няколко десетилетия –
срещи с колеги от тайванския парламент и представители на бизнеса, бизнес асоциации и представители на научната общност, обясни Йончев и увери, че има интерес от тайвански компании за инвестиране у нас, най-вече в хранителната индустрия.
Според него точната дефиниция на визитата им е "неофициално посещение, защото един народен представител в лично качество не може да прави официални посещения"
Запитан защо се е наложило разходите за посещението да бъдат поети от Тайван, Йончев каза, че "поне в последните пет парламента са извършвани ежегодно такива посещения и нито веднъж те не са били за сметка на българската държава и българския данъкоплатец”.
Депутатът каза още, че Тайван е много особен дипломатически и политически казус за България, а
българската външна политика е застинала във времето на Студената война,
затова някой трябва да направи нещо, за да се размразят тези отношения.
"Поканата получих аз от представителите на Тайван в Атина, които наблюдават България. Поканих колегите, които знам, че имат изявен интерес във външната политика”, добави Йончев.
Пред Би Ти Ви Йончев подчерта, че депутатите не правят дипломация по начина, по който я прави Министерството на външните работи. "Направих проверка в МВнР и, разбира се, се информирах за българската позиция – ние сме за единен Китай и изразихме тази позиция по време на посещението си там. Хората махнаха с ръка и казаха:
"Не сме очаквали да признаете Тайван”,
интересуваха се от възможностите за инвестиции в България”, обясни Йончев.
Той отново каза, че при посещението си депутатите не са били представители на българската държава, въпреки срещите им с официални лица.
По думите му всяко посещение на българска делегация в Тайван досега е било забелязвано от китайската дипломация, но точно тяхното няма как да е било причина за забележка към президента Росен Плевнелиев (който по това време беше на визита в Китай), защото било приключило твърде скоро.
"Не правим дипломация, правим контакти... Народният представител има такива функции – да установява контакти с чужбина”, обясни още Йончев.
Според него установяването на отношения с Тайван е аргументирано, защото 23 европейски страни имат представителство в Тайван, и той има свои по целия свят, включително САЩ и Русия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!