Всички те говорят за богатството на културното наследство на нашите земи, но и за проблемите на неговото опазване - например за иманярите, които плячкосват могили, и ценните предмети, които се появяват или в сбирките на богати частни колекционери в страната, или в антикварни магазини и аукционни къщи в чужбина.
Става дума и за недостига на средства, с които да се финансират редовни разкопки на застрашените паметници, както и за обикновените хора, които искат да научат повече за историята на своята страна и предшествалите ги тук народи.
В декемврийския брой е и статията, посветена на тайните на Сатурн. През последните две и половина години космическата сонда "Касини" се сближаваше с луните и пръстените на планетата, която носи данни за създаването на Слънчевата система преди 4,6 млрд. години.
Списанието проследява от най-амбициозните космически мисии, оценена на 3,4 млрд. долара, докато тя продължава четиригодишната си изследователска дейност, за да разкрие отговорите на много въпроси, но и да породи множество нови питания.
Като приложение към броя читателите получават и карта на Слънчевата система.
Статията, озаглавена "Пределите на мозъка", разказва за сложните, трудноразгадаеми процеси, протичащи в човешкия мозък, а "Най-ранната история на Земята" съживява древното минало на нашата планета.
Друг материал разкрива суровия и непредвидим терен на далечните Южни Сандвичеви острови, приютили въпреки тежките климатични условия множество животински видове и най-вече милиони пингвини.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!