В някои европейски страни изглежда много лесно да се стимулира финансово раждаемостта, но в същото време е трудно да се осигури по-дългосрочна помощ.
Това се случва и в Германия, където правителството реши да въведе по-изгодна родителска заплата.
Проблемът обаче е, че когато родителите започнат отново работа някой трябва да гледа децата и именно тук нещата се усложняват.
Общините постоянно увеличават таксите за детски градини и това бе повод за много родители да излязат по улиците, за да протестират
Пред кметството в Кьолн, където има огромен надпис за Световното първенство по футбол "Добре дошли в Кьолн" няколкостотин родители дойдоха, за да изразят гнева си и да протестират срещу високите такси.
Според 35-годишната Бетина, която има 4-годишно дете и 8-месечно бебе, тези такси са много несправедливи, защото и без това е трудно да имаш деца в Германия.
"Вече сме доволни, когато успеем да намерим място в детска градина. Ако обаче таксите продължават да са високи, майките ще бъдат принудени да останат у дома вместо да изкарват пари.
Надявам се увеличението да бъде умерено, за да бъдат окуражени семействата да имат повече деца", споделя тя.
Германия е с едно от най-ниските нива на раждаемост в ЕС - средно 1,3 деца на жена
Руският президент Владимир Путин предизвика всеобща изненада, когато през месец май обяви, че раждаемостта става национален приоритет.
През последните години в Русия действително се наблюдава
безпрецедентна демографска криза и ежегодно населението се стопява със 700 хил. жители
Путин обеща цяла серия от мерки за стимулиране на раждаемостта.
"Какво е най-важно за нас днес", попита президентът по време на годишната си реч през май и отговори сам "любовта, жените и следователно децата и семейството".
Съотношението между новородени и починали е 10:16 и това накара руския държавен глава да предприеме мерки.
Предстои семейните помощи да бъдат увеличени два пъти - за едно дете ще станат от 700 на 1500 рубли (ок. 44 евро). Ако преди раждането майките са работили, те ще продължат да взимат 40% от заплатата си.
Путин обеща още, че за детските градини ще бъдат заделени специални фондове.
Общественото мнение обаче остава скептично спрямо обявените мерки и от различни страни се задава въпросът защо се окуражава раждаемостта, когато нищо не се прави за ограничаване на смъртността.
Продължителността на живота в Русия за мъжете е едва 58 години
От години у нас семействата, които имат възможност да отгледат още едно дете, предпочитат да не го правят.
Сред мерките за стимулиране на раждаемостта е увеличеният отпуск за бременност и раждане, който от 135 става 200 дни. На практика майката още 65 дни ще получава парично обезщетение размер на 90% заплатата й.
Въвеждат се и елементи на семейно подоходно облагане, чийто смисъл се състои в това семействата с деца да плащат по-малък данък. Ако родителите живеят на семейни начала от данъчното облекчение се ползва майката.
Изследване на Института за пазарна икономика показва, че
нарастването на разходите за отглеждане на дете намалява стимулите за раждаемостта
В същото време жените, които печелят добре, все по-трудно вземат решение за отглеждането на дете, в сравнение с тези, които са по-нископлатени.
Мерки за стимулиране на раждаемостта се предприемат не само на правителствено равнище. МВР например разпрати преди време писмо до служители си, че за всяко новородено, те ще получават награда.
Ключови моменти за увеличаване на ражданията са качеството и цената на здравеопазването, както и образованието. Много важно от социална и от образователна гледна точка, е да има детски заведения.
Парадокс е, че в България се раждат по-малко деца, но родителите им трудно могат да намерят за тях място в детска градина
Част от сградите на детските градини и ясли са върнати на предишните им собственици. Нови заведения не се строят.
Майка, чиято дъщеря трябва да тръгне на детска градина от есента, споделя, че директорката й е обещала място в градината, но родителите трябва да платят известна сума под формата на "спонсорство" за детското заведение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!