В единия ъгъл на ринга са Световните служби на Би Би Си (BBC.co.uk) - нейният уважаван 70-годишен глас за света, който е издържан с идващи от данъкоплатците 239 млн. лири.
В отсрещния ъгъл е напористият сателитен телевизионен канал "Ал Джазира" (AlJazeera.net) - едва 10-годишен и захранван от огромните богатства на емира на Катар.
Двете медии ще се сблъскат в битка за контрол над ново владение на глобалната телевизия - Близкия изток.
Докато "Ал Джазира" вече приключва плановете си за откриване на канал на английски език (с главен водещ сър Дейвид Фрост), Би Би Си във вторник обяви, че предприема контраатака: нов телевизионен канал, който ще струва 19 млн. лири годишно и ще излъчва за региона на арабски език.
Битката, която ще се води, не е само за рейтинги, а и за спечелване на сърцата и умовете на зрителите в Близкия изток.
Директорът на Световните служби Найджъл Чапман заяви, че откриването на техния първи телевизионен канал ще засили влиянието им в района, и отхвърли изказваните опасения, че зрителите ще го сметнат за проводник на западни интереси.
"Повечето хора в арабския свят са наясно. Въпреки че Би Би Си е финансирана от британските данъкоплатци, те я смятат за независима медийна сила и са гледали така на нея повече от 60 години", твърди Чапман.
Той изтъкна още, че радиослужбите и електронните емисии на Би Би Си са застрашени да останат зад борда поради растящото влияние на "Ал Джазира" и нейните конкуренти и поради почти всеобщия достъп до сателитна телевизия.
Решението в Лондон бе взето в период, в който 24-часовият арабски канал за новини бързо разширява дейността си и се готви да започне предавания на английски език за Запада идния март.
Така тя ще има авантаж от една година пред реципрочната стъпка на Би Би Си, запланувана за 2007 г.
Последиците от новото начинание,
което бе обсъждано в продължение на две години, ще бъдат: повсеместни съкращения на разходите във финансираната от Форин офис корпорация и закриване на 10 редакции за радиопредавания на чужди езици.
До март 2006-а Би Би Си ще спре да излъчва на български, хърватски, чешки, гръцки, унгарски, казахски, полски, словашки, словенски и тайски.
Според някои оценки аудиторията на "Ал Джазира" в света вече съперничи на тази на Би Би Си. Арабската телевизия придоби известност, след като стана предпочитан канал за видео посланията на Осама бин Ладен след 11 септември 2001 г.
По ирония на съдбата
арабският канал се зароди от пепелта,
останала след последния опит на Би Би Си да установи свое присъствие в района.
Смесената компания с търговска цел, която бе създадена през 1994 г., се провали две години по-късно. Разочаровани нейни служители бяха хората, които основаха "Ал Джазира".
Според Найджъл Чапман всичко това не означава, че британската медия не се нуждае от независим канал за новини и информация на арабски език, както твърдят някои.
Станалото ни показва, че сме имали погрешен модел на финансиране и неподходящи методи на разпространение, посочва той.
Има наблюдатели, които смятат, че Би Би Си погрешно е оценила положението, и задават въпроса необходимо ли е финансирана от Форин офис медия да се конкурира с утвърдили се по места търговски канали.
Някои от работещите в Световните служби на Би Би Си се опасяват, че новото начинание може да бъде възприето като тясно обвързано с целите на британското дипломатическо ведомство.
Говорител на базираната в Дубай телевизия "Ал Арабия" (AlArabiya.net) заяви, че е здравословно конкуренцията да се засилва, но зрителите в района неизбежно ще си зададат въпроса
какви са мотивите за откриването на новия канал.
Абдел Бари Атуан, който е главен редактор на излизащия в Лондон арабски вестник "Ал Кудс" (AlQuds.co.uk), посочи, че за новата емисия на Би Би Си ще е важно да се разграничи от американския телевизионен канал "Ал Хура", излъчващ на арабски, и да възприеме независим подход от самото начало.
"Новият телевизионен канал на Би Би Си има потенциала да стане силен конкурент на "Ал Джазира". Ако се поучи от грешките на "Ал Хура" и следва безпристрастна редакционна политика, вместо да е пропаганден рупор, той ще привлече многото интелектуалци и политици, които заклеймиха американския канал", каза Атуан.
Найджъл Чапман заяви, че правителството не е повлияло за взимане на решението за нов канал и настоя, че това
решение е по-скоро журналистическо, отколкото продиктувано от идеологически съображения.
"В него няма никакъв политически мотив. Работата ни е да излъчваме радио и телевизионни предавания. Това е, което вършим", изтъкна той и добави:
"Няма да се случи така, че някоя група хора, където и да било по света, ще упражнява върху нас натиск да следваме определен дневен ред или да налагаме гледна точка."
Като доказателство за това, че Световните служби не са смятани за свързани с правителството, Чапман посочи 60-годишното присъствие на Би Би Си в близкоизточния район, радиопредаванията, които все още привличат до 10 млн. слушатели, и електронните емисии, придобиващи все по-голяма популярност.
Допитване до зрителите на сателитни телевизии в района е показало, че 80-90% от тях вероятно ще гледат телевизионен канал на Би Би Си, предаващ на арабски език.
Някои служители във Вашингтон определят "Ал Джазира" като антиамериканска и насърчаваща ислямския екстремизъм, но в последно време тази телевизия работи усилено, за да се утвърди като глобален информационен източник.
Стремежът й към завоюване на доверие е привлякъл няколко западни знаменитости да работят в нея. Но някои хора смятат, че бъдещото откриване на нейния английски канал е опит да ухажва западните критици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!