"Ще предприема действия за спиране на добивната дейност.
Тази мина ще продължи да работи само ако сме напълно сигурни, че сигурността на хората е гарантирана", заяви от парламентарната трибуна министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, който представи информация по случая "Ораново" пред народните представители.
Преди изказването на икономическия министър, депутатите почетоха с минута мълчание паметта на загиналите в рудника миньори.
"Днес трагедията в "Ораново" получи своята развръзка и е време за отговори. Големият урок от трагедията в "Ораново" е както за концесионерите, така и за администрацията, за държавата.
Алтернативата хляб или смърт е недопустима",
категоричен е министърът.
"Каквито и да са причините за срутването на кална маса - това ще кажат специалистите - има един безспорен факт: концесионерът е действал незаконно, а администрацията си е затваряла очите за това", заяви Стойнев.
"Ето тази опасна, престъпна симбиоза между некоректен бизнес и държава трябва да бъде пресечена и аз съм решен да го направя. Държавата трябва да се върне на мястото си като нормотворчество, като регулация и като контрол.
И затова смятам, че точно тук - в Парламента, е добре да започне дискусия за пропуските в нормативната уредба, за слабостите на администрацията, за безнаказаните концесионери, които не спазват закона. Тази дискусия трябва да се пренесе и в изпълнителната власт, и в организациите на бизнеса, и в синдикатите, защото всички имат своята роля", каза Стойнев.
Според изнесената от министъра информация, в частта на мината, в която стана инцидента на 16 юли,
не е трябвало да влизат хора до началото на август, но това не е било спазено
"След окончателното спиране на минно-спасителните дейности, както и на проверките на съответните органи в рудника, следвайки закона аз ще предприема стъпки за спиране на действието на концесията.
Това означава спиране на добивната дейност, като концесионерът е длъжен да предприеме действия за поддържане на рудника и минните изработки, така че да са годни за последващо използване.
Ако дадените предписания не бъдат изпълнени, ще предприема
стъпки към прекратяване на концесията
Категоричен съм, че в тази мина ще продължи да работи само ако сме напълно сигурни, че сигурността на хората е гарантирана, че се работи по правилата, че държавата си получава концесионните вноски", заяви Стойнев.
Той предсатви и резултатите от проверката на Инспектората към МИЕ.
Към месец юли 2013 г. няма съгласуван годишен работен план (ГРП) за дейността на концесионера за 2013 г.
В нарушение на правилата на договора от страна на дирекция "Природни ресурси и концесии" по времето на министър Делян Добрев е забавена съгласувателната процедура и въпреки че има подаден ГРП на концесионера е изпратено писмо за отстраняване на несъответствията с двумесечно закъснение, без да бъде даден срок за отстраняването му.
Съгласувателната процедура между концесионера и концедента не е уредена нито в закон, нито в подзаконов нормативен акт, поради бездействие на администрацията.
Концесионерът не е изпълнил дадените му указания за отстраняване на несъответствията и
в абсолютно нарушение е продължил добивна дейност през 2013 г.
Въпреки това на 18 април 2013 г. при извършен текущ контрол на място на находището от експерти на дирекция "Природни ресурси и концесии" в протокола от проверката проверяващите инспектори вместо да изискат непредставените документи, свързани със съгласуването на ГРП, са направили следния извод: "В находището се води нормална експлоатационна дейност".
С констативен протокол от 18.04.2013 г. е отбелязано, че концесионерът не е изпълнил задълженията си за заплащане на концесионното възнаграждение за второто полугодие на 2011 г. и цялата 2012 г.
Общо дължимите суми към момента са 111 911 лв. (без ДДС) - главница, и 6 425 лв. - лихва.
В момента МИЕ извършва пълен
преглед на състоянието на действащите концесионни договори
Към 16 юли 2013 г. има сключени 491 договора за предоставяне на концесии за добив на подземни богатства - метални полезни изкопаеми, неметални полезни изкопаеми, нефт и природен газ, твърди горива, строителни материали, скалнооблицовъчни материали, минни отпадъци.
От общо 491 договора при 273 не са установени неизпълнения на концесионните задължения.
От останалите 218 при 126 не са изпълнени задълженията за плащане на концесионните възнаграждения, а при 162 неизпълнението се отнася за непарични задължения на концесионера, каза още Стойнев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!