Този въпрос е отправила към Европейската комисия българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Моника Панайотова.
От пресцентъра на ГЕРБ уточняват, че въпросът е изпратен и до трима европейски комисарите, имащи отношение към процеса на деинституционализация на грижите за деца в България.
"На 31 юли 2013 г. бе освободен от длъжност председателят на Държавната агенция за закрила на детето в България без да бъдат представени обективни аргументи за взетото решение. Процесът на деинституционализация е прецедент на европейско ниво за успешна синергия между различни оперативни програми, приоритетни оси и източници на финансиране.
Реформата на грижите за деца, по която бяха постигнати значителни резултати от 2010 г. насам, навлиза в решителен етап.
В контекста на тази реформа ролята на председателя на Агенцията като координатор на процеса е от изключителна важност, включително и по отношение на успешната реализация на изпълняваните проекти с европейско финансиране.
С какви механизми ЕК ще гарантира, че подобно освобождаване от длъжност на такъв ключов етап от реформата, няма да компрометира стартиралия процес и да създаде реални рискове за децата и младежите, живеещи в институциите?", се посочва във въпроса на Моника Панайотова до ЕК.
Освен това евродепутатът от ГЕРБ пита еврокомисарите съществува ли потенциален риск от забавяне на усвояването на европейските средства за постигане на целите на деинституционализацията.
Според зам.- председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов
Каменов е бил уволнен, защото е отказал Агенцията за закрила на детето да бъде използвана за политически цели.
На 21 юни Каменов заяви, че лично е обиколил протестиращите граждани в София и не е констатирал проблеми. "Снощи обиколих протеста и не видях дете в риск. Не видях нито едно изоставено дете, което да не е наглеждано от своите родители", заяви Каменов.
Цветанов напомни, че вчера без никакви мотиви са били отстранени и 16 директори на Районни инспекции по околната среда и водите (РИОСВ).
Ставаме свидетели на ескалация на политически реваншизъм на тройната коалиция, каза Цветанов. И подчерта: "Няма друг председател, който да е получавал по-категорична подкрепа от родителските организации и самите деца. ДАЗД подобри координацията с институциите при работа с деца в риск. През последната година беше улеснена процедурата по осиновяване на деца. Правителството безпардонно отрече всички постижения на председателя Калин Каменов без никакви мотиви".
Цветанов отбеляза, че Каменов е бил заменен с човек, който е бил е уволнен за финансови злоупотреби.
Над 15 неправителствени организации са тук в парламента в подкрепа на Калин Каменов, каза Цветанов. Той припомни, че Каменов е израснал в дом и знае какви грижи трябва да се полагат за децата в риск.
Отговорът на БСП беше: "Вземете си го този професионалист, отглеждайте си го
и си правете с него каквото искате".
От парламентарната трибуна депутатът Христо Монов заяви, че когато е бил назначен като председател на Агенцията за закрила на детето Калин Каменов е нямал един работен ден в системата, бил работил "единствено и само като електротехник".
Депутатът от ДПС Йордан Цонев определи изказването на Цветанов за "смешен плач". "Кога сте искрени? Когато уволнихте всички директори на РДВР-а; когато сменихте всички директори на регионалните служби на НАП?", гневно попита Цонев.
Той припомни, че заради правителството на ГЕРБ е бил въведен терминът "калинка" като символ на назначенията в държавната администрация.
Ева Жечева, бивша народна представителка от СДС по времето на Иван Костов, е
върната начело на детската агенция, по ирония на съдбата, при управленски
мандат на БСП.
Тя беше шеф на Държавната агенция за закрила на детето от 2001 до 2002, когато Лидия Шулева я
принуди да си подаде оставката заради финансови злоупотреби. След това Ева Жечева работеше първо при омбудсмана Гиньо Ганев, а после при приемника му Константин Пенчев. 54-годишната Ева Жечева е от Сливен и е магистър по българска филология от ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!