Чк ката компания "Енерго про", която е собственик на ЕРП-то, покриващо Северна България, отправи искане към държавата за доброволно уреждане на спора за намаляването на крайната цена на тока и свързаното с него свиване на разходите на трите ЕРП-та. Това стана ясно от съобщение до медиите, изпратено от компанията.
Причината за иска са новите цени на енергийния регулатор от 1 август
и опасенията на компанията, че няма да си покрие натрупаните до сега загуби за милиони. Напротив - дефицитът ще се увеличи и има опасност от фалит на енергото, алармира днес компанията.
Исканията на компанията са по повод нарушения на международното право и се основават на Европейската енергийна харта и на Договора между Република България и Чешката република за насърчаване и взаимна защита на инвестициите.
Ако спорът не може да бъде разрешен доброволно по пътя на преговори, по силата на този договор, засегнатият инвеститор може по свой избор
да стартира международна арбитражна процедура,
пише в съобщението на "Енерго Про".
Според компанията спорът между чешкия инвеститор и Българската държава възникна в резултат на политиката на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за ценообразуване на електрическата енергия и компенсация на задълженията за изкупуване на електроенергия от възобновяеми източници.
Провежданата от ДКЕВР ценова политика през периода след 1 юли 2012 година, която е насочена към намаляване на крайните потребителски цени на електрическата енергия за сметка на приходите на компаниите - мрежови оператори и крайни снабдители, декапитализира и влоши до крайност финансовото състояние на дружествата от групата "Енерго Про", смятат от компанията.
Преди да предприеме тази крачка - да инициира арбитражна процедура, "Енерго Про" положи много усилия да преговаря с българското правителство и държавните институции за корекция на регулаторните политики в енергетиката, за да избегне приложението на процедурите за решаване на спорове по силата на международните спогодби.
За съжаление, усилията на компанията не доведоха до положителен резултат, посочват от дружеството.
Ако инвестиционният спор не може да бъде уреден по пътя на взаимното разбирателство в предписаните срокове, "Енерго Про" ще подаде искова молба за арбитраж до Международния център за уреждане на инвестиционни спорове на Световната банка (ICSID), завършва съобщението на дружеството.
Подобна процедура започна и другото енерго дружество в Югоизточна България – ЕВН.
"Енерго про" с иск срещу България заради цената на тока
Причината за иска са новите цени на енергийния регулатор от 1 август и опасенията на компанията, че няма да си покрие натрупаните загуби
19 юли 2013, 20:20
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!