Имаше идея пациентите да бъдат глобявани едва след като личните им лекари са ги уведомили за задължителните профилактични прегледи, но те не са се явили, но после депутатите прецениха, че лекарите не могат да издирват пациентите си по телефона или пък да им пишат писма, затова направо се мина към глобите, обяснява БНР.
Не бяха отчетени възраженията на Румяна Георгиева от "Новото време", че има общопрактикуващи лекари с по 2000 и повече пациенти и при тях дори болен или със записан час трудно можеш да минеш на преглед.
При повторно нарушение глобите за пациентите ще стигат 200 лв., записаха депутатите.
И още от Закона за здравето: Болниците вече ще са длъжни да застраховат лицата, които упражняват в тях медицинска професия, за вредите, които биха причинили от виновно неизпълнение на професионалните си задължения.
Лекар, който пет години не е упражнявал професията си, губи правоспособност и за да си я възвърне, трябва отново да полага изпити.
Министърът на здравеопазването може да отнеме правоспособността на лекарите в срок от шест месеца до две години за две нарушения: на утвърдените медицински стандарти или на принципите и реда за извършване експертиза на работоспособността.
Отнемането на лекарска правоспособност може да се обжалва пред Върховния административен съд (ВАС).
Медицинските научни изследвания върху хора ще се контролират от Министерството на здравеопазването на принципа, че интересите на изследваните лица са водещи пред научните постижения.
Пациентите, върху които се извършват медицински изследвания, трябва задължително да са застраховани за разстройване на здравето или смърт.
Забраняват се експериментите, свързани с измененията в човешкия геном, допълва БНР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!