Няма да се съобразявам с никакви кръгове, обеща пред БНР министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.
Така той отхвърли обвиненията, отправени от Татяна Дончева, че принадлежи към кръга на Корпоративна търговска банка (КТБ) и поради това станал част от правителството.
Очаквам, че върху това правителство ще има какви ли не предположения. Аз така или иначе съм член на БСП, участвам в правителството и съм избран от Пламен Орешарски, така че не смятам за нужно да се оправдавам на всякакъв род атака, заяви Стойнев.
По темата за парите на държавните предприятия, министърът потвърди, че голяма част от парите на енергийните фирми са държани в КТБ.
"Както знаете, министър-председателят ясно и категорично заяви, че трябва да има преглед на абсолютно всички държавни средства в частни банки. Това конкретно означава, че тези средства ще бъдат изцяло преразпределени в близките месеци. Така че
ние сме започнали процес, при който да има пълна прозрачност и българските граждани да знаят къде държавните дружества си държат парите.
Това означава, че ако има огромен финансов ресурс концентриран в тази банка, аз гарантирам, че до месеци този финансов ресурс ще бъде изтеглен и разпределен по справедлив начин в други търговски банки", каза Стойнев.
По думите на министъра в следващите седмици спешно трябва да има законодателни инициативи за спасяване и балансиране на енергийната система, преди да може да се реформира.
С последните промени в закона за енергетиката и в закона за ВЕИ ще се даде възможност на НЕК да изкупува приоритетно електрическа енергия от централите, които произвеждат най-евтин ток – АЕЦ "Козлодуй" и "ТЕЦ Марица Изток" 2. Такова нещо досега не се е случвало,
досега НЕК е изкупувал скъпата енергия,
обясни министър Стойнев.
В системата липсват приблизително 1,5 млрд. лева. Ако ги има тези средства вътре в системата няма да има напрежение и между миньорите, по веригата няма да има напрежение и в крайна сметка сметките за ток няма да бъдат толкова високи, каза той и припомни, че още от първия ден на правителството електроразпределителните дружества са искали увеличение на тока с 40%.
Някои ни обвиняват, че едва ли не предприемаме краткосрочни мерки. Те не са краткосрочни, те са спешни. Цялостна реформа ще има, но за да има какво да реформираме, първо трябва да го спасим. Ако не спасим системата ще потънем всички заедно, предупреди министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!