Отмяната на избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС породи нов правен казус заради неговия депутатски мандат, а според авторитетен юрист при избора в петък е била нарушена Конституцията.
След масовите протести Пеевски обяви, че е готов да приеме отмяна на решението на парламента за избора му за шеф на ДАНС. В понеделник лидерът на ДПС Лютви Местан съобщи, че ДПС е внесло проекторешението, а днес зам.-председателят на парламента Мая Манолова потвърди, че въпросът за оттеглянето от поста в ДАНС и за депутатските права на Делян Пеевски ще бъде първа точка в дневния ред на Народното събрание в сряда.
Авторитетният юрист
проф. Димитър Гочев е категоричен, че Пеевски не може да се върне като депутат,
тъй като Конституцията прави изключения само за заемалите министерски пост.
Съгласно Конституцията, е недопустимо един народен представител да заема държавен пост, каза Гочев, който е бивш конституционен съдия и бивш съдия в Европейския съд за правата на човека в Страсбург.
Той допусна, че Пеевски е бил избран за председател на ДАНС, след като е бил освободен от функциите му на народен представител. "Ако това не са го направили, те са направили нарушение на Конституцията, което не допускам, защото всички: и председателят, и зам.-председателите са юристи и знаят да четат Конституцията и закона", каза Димитър Гочев.
По думите му, ако Делян Пеевски е освободен като народен представител, той не може да се върне в Народното събрание, защото само по отношение на министри Конституцията допуска такова изключение, което не може да се тълкува и да се прилага "разширително" и за други длъжности.
"Сега въпросът е - дали е бил освободен от функциите му на народен представител, или са направили този пропуск, който представлява нарушение на Конституцията", каза още проф. Димитър Гочев.
Бившият конституционен съдия проф. Емилия Друмева обаче уточни, че няма изрично решение на парламента за прекратяване на мандата му като депутат.
"Мандатът на Делян Пеевски като народен представител не е прекратен,
защото по българското право няма автоматизъм, когато един народен представител подава оставка. Тази оставка трябва да се приеме от Народното събрание с изрично решение, а такова решение не е гласувано", каза проф. Друмева в интервю за БНР.
Тя допълни, че в момента Делян Пеевски е и шеф на ДАНС, и народен представител.
"Това възниква почти във всички случаи. Т.е. несъвместимостта се прекратява в рамките на няколко дни – лицето трябва да прекрати или едната длъжност, или другата. В случая господин Пеевски има намерение да не е председател на ДАНС, тогава след като няма решение на Народното събрание, с което го освобождава като народен представител, той е народен представител”, каза още проф. Емилия Друмева.
Липсата на оставка от страна на Делян Пеевски като шеф на ДАНС прави юридически несъстоятелно проекторешението, внесено от ДПС и БСП за ревизия на избора от миналия петък, заяви депутатът от ГЕРБ и бивш председател на парламента Цецка Цачева в интервю за Дарик.
Цачева уточни, че ГЕРБ ще сезира Конституционния съд, ако Пеевски бъде върнат отново като депутат в парламента.
Това, че Пеевски до момента не е подал молба за оставка, прави предложението за отмяна на решението юридически несъстоятелно, заяви Цачева.
Тя прогнозира, че, ако Пеевски се върне като депутат в парламента, това "ще срещне отново реакцията на българските граждани".
Ще подадем искане в Конституционния съд за обявяване несъвместителство на връщането на Делян Пеевски отново като народен представител, добави Цачева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!