Две иранки обявиха, че се кандидатират за президент на Иран на изборите на 14 юни, предаде ДПА.
И двете са на 45 години. Разие Омидвар е домакиня, по образование икономист, а Сорая Малекзаде е университетски преподавател.
И двете заявиха пред журналисти в Техеран, че техен приоритет номер едно ще бъде борба с астрономическата инфлация.
Не е ясно обаче дали жени могат да участват в надпреварата
за президентския пост, тъй като
и в конституцията, и в изборния
закон има двусмислия,
посочва ДПА. Поради това през последните 34 години след ислямската революция нито една жена не е била приемана като сериозен кандидат за президентския пост.
Регистрирането на кандидатите започна на 7 май, а крайният срок е събота. Досега са подали документи 110 души.Сегашният президент Махмуд Ахмадинеджад не може да се бори за трети мандат, тъй като конституцията не допуска такава възможност.
Всеки кандидат трябва да се запише в списък, воден от вътрешното министерство. След това Съветът на пазителите на конституцията - орган за надзор на изборите, контролиран от религиозните консерватори, в срок до 23 май, е длъжен да съобщи имената на кандидатите, одобрени за участие в надпреварата. Те ще разполагат с три седмици за предизборни кампании.
През 2009 г. в списъците се бяха включили около 475 души, но Съветът на пазителите одобри едва четирима кандидати.
АФП коментира, че на предстоящите избори
липсват солидни кандидати реформисти,
а тези от консервативния лагер все повече се множат.
Сред кандидатите консерватори е бившият външен министър (от 1981 до 1997 г.) Али Акбар Велаяти, днес съветник на върховния ръководител Али Хаменей по международните въпроси. От същия лагер са кандидатите Мохамад Бакер Калибаф, днешният кмет на Техеран, и Голам Али Хадад Адел, бивш председател на парламента. Тримата образуваха "Коалиция за прогрес".
Президентът Ахмадинеджад, остро критикуван от консерваторите, може би ще подкрепи своя съветник Есфандиар Рахим Машаи, обвинен в склонност към уклони и насърчаване на иранския национализъм. Според експерти обаче Съветът на пазителите не би одобрил тази кандидатура.
Измежду другите кандидати консерватори се откроява бившият министър на външните работи Манушер Мотаки.
А в реформисткия, умерен лагер кандидати са бившият вицепрезидент Мохамад Реза Ареф и Хасан Рохани, преговарящ по ядрените въпроси през управлението на президента реформатор Мохамад Хатами.
Който и да е
приемникът на Ахмадинеджад, ще наследи
осезаемо влошена икономическа ситуация - по-специално заради икономическите санкции, с които Западът посрещна спорната иранска ядрена програма, подозирайки, че тя включва военна част, при все че Техеран отрича.
Новият президент ще има грижи и покрай сирийската криза - нещата отиват на зле в тази държава. Основен съюзник на Техеран в региона, тя вече над две години е разкъсвана от кръвопролитна и опустошителна гражданска война.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!