Съветът за сигурност на ООН одобри единодушно създаването от 1 юли на мироопазващи сили в Мали, наброяващи 12
600 души.
Силите, наречени МИНУСМА (MINUSMA), ще се борят срещу ислямистките екстремисти в западноафриканската страна и при нужда ще бъдат подпомагани от френски войници, предаде Ройтерс.
През януари т.г. по молба на временния президент на Мали - Дионкунда Траоре, Франция изпрати военен контингент за борба на ислямските сепаратисти в северните райони на страната. След успешни офанзиви през април френските части започнаха да се изтеглят, като предадоха контрола по сигурността на обединения контингент на Африканската международна мисия в подкрепа на Мали (АФИСМА).
Сега сините каски ще поемат властта от подкрепяните от ООН африкански сили.
Според комюнике на френското министерство на отбраната на терористичните групи на малийска територия е бил нанесен тежък удар. "От базите им бяха иззети 200 тона боеприпаси и оръжия, а базите бяха унищожени, за да се сложи край на безнаказаността на тези групи. Малийската държава може да възстанови суверенитета си над цялата територия", пише в изявлението.
Междувременно стана ясно, че досега подготовката и осъществяването на военната операция в Мали са
стрували на Франция над 200 млн. евро.
Според данните, обявени от министерството на отбраната в Париж, в частност 91 млн. евро са били изхарчени за транспорт, вкл. за превоза на 4500 френски войници до африканската страна. Други 55 млн. евро са били изплатени като възнаграждение на войниците и офицерите за участие в бойна операция в чужбина. Горивата, боеприпасите и техническата поддръжка са стрували 59 млн. евро.
По думите назам.-говорителя на ведомството - генерал Мартен Клоц, в началото на операцията транспортните разходи са били най-голямата съставляваща част, но сега техният дял значително намалява, защото числеността на френския контингент в Мали вече е 3800 души. В бюджета на военното министерство в Париж са предвидени 630 млн. евро за бойни операции в чужбина.
Европейската полицейска организация Европол пък предупреди, че европейски граждани, участвали в сражения в Мали на страната на джихадистите, може да се заемат отново с тероризъм, ако се върнат в Европейския съюз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!