Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че ФБР разследва взривовете на финалната линия на маратона в Бостън като терористичен акт, съобщи Ройтерс.
В изявление в залата за пресконференции в Белия дом Обама
посочи, че виновникът за взривовете не е известен.
Не е ясно
дали извършителите са чужди или местни злонамерени лица, каза
президентът.
Той призова американците да бъдат бдителни и да съобщават за подозрителни действия.
Все още не разполагаме с
мотивите за престъплението,
каза президентът,
заклеймявайки го като "гнусно и малодушно деяние".
След брифинг с директора на ФБР Робърт Мълър, министъра на вътрешната сигурност Джанет Наполитано и други сътрудници по националната сигурност, Обама каза, че предстоят още разследвания на най-тежкия атентат на американска територия след 11 септември 2001 г.
Всеки път, когато се използват бомби срещу невинни граждани, това е терористичен акт. Това, което още не знаем, е кой е извършил нападението и защо, дали то е планирано и осъществено от терористична организация - чуждестранна или местна - или е дело на злонамерено лице, каза Обама.
Ще е нужно време да проследим всяка улика и да разберем какво се е случило, но ще установим това. Ще намерим онзи, който причини страдание на гражданите ни и ще го изправим пред правосъдието. Знаем и още нещо: че
американският народ отказва
да бъде тероризиран,
добави Обама.
По-рано днес министърът на отбраната на САЩ Чък Хейгъл също окачестви взривяването на бомбите като "жесток акт на терор".
Хейгъл подчерта, че всяко използване на взривни устройства е явен терористичен акт и обеща, че в хода на разследването ще бъде установено дали извършителите са чужденци или американци.
Губернаторът на щата Масачузетс Девал Патрик пък уточни, че са избухнали само две бомби и не са открити други неизбухнали взривни устройства.
На пресконференция в Бостън той даде
нови данни за жертвите -
загинали са трима души, включително осемгодишно момче, а 176 са ранени, 17 от които са в критично състояние.
Специалният агент, натоварен с разследването на взривовете, Ричард Делорие заяви, че властите нямат сведения за допълнителни заплахи и че разследващите проверяват няколко версии.
Той отказа да коментира кои са евентуалните заподозрени и
дали става дума за вътрешен или външен тероризъм. Делорие обаче каза, че разследването ще надхвърли рамките на
Бостън в търсенето на улики, включително в чужбина.
"Ще стигнем
до края на света, за да идентифицираме лицето или лицата,
отговорни за това отвратително престъпление и ще направим всичко по силите ни да ги изправим пред правосъдието", заяви Делори.
Засега няма арестувани.
Въпреки това гражданите могат да бъдат спокойни, че "няма допълнителни заплахи" за тяхната сигурност, увери специалният агент на ФБР Рик Делориърс.
АП цитира "източник, запознат с разследването", според когото експлозивите за бомбените атентати са били поставени в шестлитрови тенджери под налягане, скрити в оставени на земята черни платнени торби.
По думите на източника, пожелал анонимност, в тенджерите е имало парчета метал, пирони и сачми. По думите му следователите са събрали някои от компонентите на бомбите, но още не са установили какво е било използвано за детониране на експлозивите.
Българският президент Росен Плевнелиев и премиерът Марин Райков изпратиха
съболезнователни телеграми до Обама.
"България остро осъжда тази безсмислена проява на насилие, която не може да бъде оправдана по никакъв начин. Преди по-малко от година българският народ позна ужаса от един подобен акт. Уверен съм, че виновниците ще бъдат заловени и наказани с цялата строгост на закона", заявява в писмото си президентът Плевнелиев.
"В този труден за Съединените щати момент, бих искал да изразя моите и на българския народ най-искрени съболезнования и съчувствие към семействата и близките на загиналите, както и пожелания за скорошно възстановяване на пострадалите", се посочва още в писмото на държавния глава.
"Българската страна изказва пълната си подкрепа и съпричастие към семействата на загиналите и изразява надежда за бързото възстановяване на пострадалите", пише министър-председателят Райков. "Уверени сме, че американската нация ще покаже отново своята сила и сплотеност в този труден момент. Нашата вяра е отправена и към това, че извършителите на това ужасно деяние, както и техните мотиви, ще бъдат разкрити максимално бързо", пише премиерът Райков.
Подобни актове нямат място в XXI век и те могат да бъдат единствено и само категорично осъдени, посочва още Марин Райков в телеграмата.
По-рано днес върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън обяви, че Европейският съюз осъжда нападението в Бостън и изразява съчувствие към жертвите и техните семейства.
Бях шокирана, когато научих, че това нападение е било предприето нарочно, за да пострадат мъже, жени и деца, участвали в спортно състезание, се казва в изявление на Аштън. Присъединяваме се към правителството и гражданите на САЩ, като осъждаме това нападение, добавя тя.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц използва "Туитър", за да поднесе съболезнования на семействата на жертвите от името на институцията. Тероризмът никога няма оправдание, сега сме с нашите американски приятели, написа той.
Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой също разпространи изявление, в което осъди нападението, довело до невинни жертви. Виновниците за това отвратително деяние трябва да бъдат изправени пред правосъдието, допълва той. Хората и властите в САЩ имат пълното съчувствие и подкрепата на ЕС, заявява Ван Ромпой.
В Брюксел генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изрази дълбоки съболезнования на американския народ заради бостънската трагедия, предаде ИТАР-ТАСС. Расмусен пожела скорошно оздравяване на ранените в атентатите.
Руският президент Владимир Путин също изпрати съболезнователна телеграма до американския си колега. В нея Путин изразява готовността на руските власти да окажат, ако е необходимо, съдействие на американските си колеги при разкриването на извършителите на нападението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!