Софийската градска прокуратура вчера е прекратила разследването за пране на пари срещу Огнян Донев и Любомир Павлов, мажоритарни собственици на "Медийна група България Холдинг", която издава вестниците "Труд" и "24 часа".
През юни 2012 г. Софийската градска прокуратура поиска запор на дяловете на Любомир Павлов и Огнян Донев в медийната група.
Сега, от прокурорско постановление, цитирано от Би Ти Ви, се разбира, че разследващите не са намерили данни за пране на пари чрез продажба на дружествени дялове, за каквото двамата крупни бизнесмени бяха подведени под отговорност.
Следовател по това дело е бил току що назначеният за шеф на Столичната следствена служба Петьо Петров, посочва mediapool.bg.
Когато бяха повдигнати обвиненията, адвокатите на Донев подадоха жалба с мотива, че не може да има престъпление при продажба на дялове, тъй като няма никакви данни, че средствата, с които преди това те са били закупени, са с престъпен произход.
В цитираното постановление за прекратяване на това дело пише, че "ако се анализира конкретно кой от съдружниците лично или чрез контролирани от тях дружества каква част от сумата е осигурил за покупката на дяловете в "Медийна група България Холдинг" ООД, се установява, че това разпределение на дяловете е справедливо и пропорционално на осигурените финансови средства - всичките с кредитен произход".
От прокуратурата са установили, че "в случая се касае за усложнени отношения между съдружници при финансирането и разпределянето на дялове и финансирането на търговска сделка по покупката на дяловете в "Медийна група България Холдинг" ООД".
Според прокурор Д. Младенов от Софийската градска прокуратура явно е имало много явни и скрити уговорки между съдружниците, като всеки от тях се е опитвал да извлече максимална изгода за себе си.
По отношение на твърденията на бившия съдружник на Донев и Павлов Христо Грозев, че е бил измамен от тях, от държавното обвинение посочват още, че при продажбата на 83% от "Медийна група България Холдинг" ООД от Павлов на Донев за 23 500 000 лв. "не са ползвани или съставяни неистински документи, нито е получено нещо без правно основание."
СГП смята, че няма пункт от обвиненията, по който да има доказателства срещу Донев и Павлов. Гаранциите им ще бъдат върнати, запорите са вдигнати, а двамата вече спокойно могат да напускат страната. Постановлението подлежи на обжалване в 7-дневен срок.
Огнян Донев беше с мярка за неотклонение парична гаранция в размер на 500 хил. лв., защото е обвинен за данъчни престъпления. Той продължава да заема поста председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).
Срещу Павлов бяха повдигнати три обвинения - за пране на пари, за документни измами и за данъчни престъпления. Той остана на свобода срещу гаранция 100 хил. лв. и се оттегли от поста председател на Съюза на издателите в България (СИБ).
През декември миналата година кредиторът, в който е заложен целият холдинг - "Уникредит Булбанк", прехвърли заем от 10 млн. евро на "Инвестбанк", а бившият главен редактор на "24 часа" Венелина Гочева официално беше вписана като управител.
По същото време частен съдебен изпълнител вдигна запора, който имаше над дяловете на Любомир Павлов в холдинга заради негов дълг към издателя Недялко Недялков, също участник във водените в България ожесточени медийни войни.
Тогава седмичникът "Капитал" коментира, че явно има подготовка за прехвърляне на собствеността на "Медийна група България холдинг", където съдружници са Огнян Донев и Любомир Павлов с общо 83%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!