Забрана за строителство на всички територии, където има дюни - в зона А и Б и в урегулирани територии по черноморското крайбрежие.
Това предвиждат промени в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, приети на второ четене от парламента.
Изключение ще се прави в три случая - когато става въпрос за обекти на техническата инфраструктура, обекти от национално значение и обекти, свързани с националната сигурност, обясни Любен Татарски от ГЕРБ, председател на парламентарната комисия по регионална политика и местно самоуправление.
С измененията се променят параметрите, свързани със строителството в зона А. Например плътността на застрояване намалява от 20 процента на 10%, височината трябва да е до 6 метра, а не както е сега - до 7,5 метра.
За тези текстове има двегодишен отлагателен срок.
Татарски обясни, че за концесионирането на плажовете новото е, че се предлага по-облекчена процедура.
По сeга действащия закон за концесиите тази процедура е твърде дълга и тъй като става въпрос за сезонно ползване, няма време да се проведат всички процедури по закона, така че в срок да могат да бъдат отдадени плажовете, които не са обект на концесиониране до момента, добави той.
С текстовете ние защитихме тотално дюните, въпреки че и в досегашния закон беше записано, че върху дюните не може да се строи, посочи Татарски.
Има промяна в дефиницията на дюна
- разликата с предишното определение не е толкова съществена, но го направихме нарочно, за да се съобразим с исканията на еколозите, уточни Татарски.
Според новото определение "пясъчни дюни" са образувания, формирани от насипване на пясъци под въздействието на вятъра. Основните видове дюни са зараждащи се подвижни дюни, подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!