Земеделският министър Мирослав Найденов обвини ръководството на екоинспекцията (РИОСВ) в Бургас през 2007-08 г. за сделката с парцел с дюни в Несебър.
Той представи пред Народното събрание хронология на сделката със земите в Несебър, известна и като "Дюнигейт".
От думите на Найденов, цитирани от Агенция "Фокус", става ясно, че в РИОСВ-Бургас са укрити документи, според които на парцела в Несебър трябва да се направи екологична оценка.
Процедурата по продажбата на земите е започнала с решение на екоинспекцията такава оценка да не се извършва.
При назначената проверка на случая са открити несъответствия при издаването на решенията на РИОСВ-Бургас от 2008 г.
"Има две решения на РИОСВ- Бургас с един и същ номер, но с различно съдържание,
те са от 29 октомври 2008 г. В едното решение пише, че трябва да се извърши оценка за степента на въздействие, а в другото пише, че не възразяват да започне процедура по изключване, без да бъде правена такава оценка", каза още Мирослав Найденов.
Следва хронологията на сделката, представена от министъра на земеделието пред Народното събрание:
През 2008 г. Регионалната инспекция на МОСВ в Бургас съгласува инвестиционно предложение за жилищно застрояване на този имот, междувременно кметът на община Несебър издава заповед за одобрение на Подробрен устройствен план (ПУП), който включва тази територия като урбанизирана територия за застрояване.
Следва заповед за изключване на този фонд от Горския фонд от 02 декември 2008 г. на тогавашния директор на Държавната агенция по горите.
Заявлението за закупуване на земята е подадено през 2009 г.
По процедура, утвърдена за закупуване, се прави експертна оценка на пазарната стойност на имота, която окончателно е предадена на 22 октомври 2012 г.; процедурата се финализира със заповед на зам.-министър Светлана Боянова от 09 ноември 2012 г.
При разглеждането на документите от нарочната комисия от над 10 души първоначално е установено предоставено удостоверение за данъчна оценка на стойност 11 320 лева. Тя е отхвърлена от комисията, поискана е актуална данъчна оценка и е получена такава на стойност 540 729 лева.
Първоначалната оценка на експерт оценител също е отхвърлена, последвала е втора експертна оценка на стойност 581 212 лева без ДДС. Тази експертна оценка на експерт оценител е потвърдена от втори експерт оценител и е послужила като крайна стойност за сключване на сделката.
Всички платени суми от началото на процедурата до края, с изключването от горския фонд, компенсаторното залесяване, всички разноски, които са в полза на държавния бюджет, са платени и крайната сума за този терен е 1 141 849 лв.
"Беше назначена междуведомствена комисия, която приключи работата си в петък. Бях запознат с доклада, вчера го представих на главния прокурор и има разпоредена от него проверка. Заключенията в доклада са, че при проверка на цялата процедура и документация не са открили съществуването на определението „дюни” никъде", заяви министър Найденов.
Представено е решението на РИОСВ от 2008 г., в което пише, че не трябва да бъде правена експертна оценка.
Т.е. по някакъв начин някой е въздействал на тогавашния директор на РИОСВ-Бургас Симеон Симеонов, смята Найденов. По думите му интересното е защо е подменено това решение.
Едното решение, в което се настоява за експертна оценка, е укрито и го няма,
то не е към преписката, която е дала основание на община Несебър да включи тези територии в подробния устройствен план и да последва изключване от горския фонд.
Прокуратурата ще се произнесе по това кое дава основание на Симеон Симеонов да промени своите становища. Това решение е препотвърдено през декември 2012 г. от РИОСВ-Бургас.
"Надявам се всички тези неща да станат ясни в хода на процесуалните следствия от прокуратурата”, заяви министър Мирослав Найденов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!