Когато сте болни, не е хубаво да си духате носа, ако не искате само да влошите състоянието си, предупреждават британски специалисти.
"Запушеният нос по време на настинка не се дължи на натрупване на секрети, а на предизвикани от инфекция подуване и възпаление на кръвоносните съдове в носните дихателни пътища ", обясни д-р Ал Айоби, специалист по уши, нос и гърло в болница в Лондон, цитира "Дейли Мейл".
Експертите предупреждават, че принудителното издухване на носа може да активира инфекция на синусите, както и вторични вирусни заболявания.
Ако все пак ви се наложи да издухате носа си, направете го много нежно, ноздра след ноздра. При настинка помага домашната парна баня, но това не е дългосрочно решение на проблема.
Разбира се, има медицински средства под формата на таблетки или спрейове, които помагат за отпушване на носа. Те стесняват кръвоносните съдове в носа, което намалява притока на кръв, което пък води до спадане на подуването и помага за отваряне на дихателните пътища, за да дишате по-лесно.
Хората, които страдат от сърдечни болести, високо кръвно налягане, глаукома или диабет, трябва да избягват употребата на такива деконгестанти. Такъв тип медикаменти действат и като стимуланти - повишават кръвното налягане и сърдечния ритъм.
По-голям проблем представляват таблетките, тъй като внасят по-голяма доза от стимуланта в кръвта. Спрейовете, ако се употребяват правилно, би трябвало да повлияят само на кръвоносните съдове в носа.
Оказва се също, че те са 4 или 5 пъти по-ефективни от таблетките, твърди професор Рон Еселс.
Тъй като се причисляват към групата на стимулантите, таблетките могат да повлияят отрицателно на съня ви, сподели Никълъс Ейнън-Луис, консултант в УНГ клиника в Лондон. Ако взимате подобни хапчета, то най-добре е да го направите през деня, продължава експертът.
Луис допълва още, че спрей за нос не трябва да се употребява повече от 3 пъти дневно.
Целта на спрейовете е да действат в носа, а не да стигат до гърлото. Веднага щом пръснете от него, наведете главата си напред и постойте две-три минути, за да може капките да подействат, съветват специалистите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!