Защо да не стане премиер, всеки носи маршалския жезъл в раницата си. Така премиерът Боко Борисов отговори на въпрос на журналист защо след посещението си в САЩ вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов е давал оценки за България и се държал като министър-председател.
Докато слушаше аргументите на журналиста, който обясни, че визира изказването на Цветанов по адрес на президента Плевнелиев, Борисов каза: "Не ме осведомяват. Много ми е слаб пресцентърът". После премиерът обясни, че коментарът му е бил шега и медиите да не го приемат от сериозната му страна.
"Имало е изказване, което в първата част малко е засегнало президентската институция, след това, разбира се, се е поправил с това, че държавният глава е обединител на всички и така", каза още Борисов.
"Ще говоря сериозно, знам какво ще се получи, ако продължа с шегите – след 3-4 минути ще пуснат агенциите: "Гласят Цветанов за премиер” и ще стане беля. Шегувам се. Ще трябва да изляза след един час да обяснявам, че съм се шегувал. Всеки си е на мястото, поема си добре ангажиментите. Говорих сутринта и с Цветанов. По никакъв начин не е искал да засегне президента, просто, когато се дават оценки непрекъснато, някой път човек се изнервя и може да каже нещо...", обясни премиерът.
"Аз неслучайно вчера и с Росен се видях, с президента Плевнелиев, и това е – никакво напрежение и нещата действително се приемат такива, каквито са, нормално", каза още Борисов.
На въпрос на журналист ще упражни ли влияние върху министъра на образованието, ако се открият големи нарушения при конкурса във Фонд "Научни изследвания", да бъдат касирани резултатите, Борисов отговори "Разбира се".
Само че това, което знам до този момент от него, е, че засега данните показват обратното. "Когато проверката стане готова, ще ви информираме. Много неща сме отменили, когато има сигнал от обществото", допълни Борисов и припомни за крачката назад на правителството по отношение на ГМО и на АСТА.
Премиерът бе категоричен за оставане на пълната забрана на тютюнопушенето.
"Моето мнение е било винаги - забрана на тютюнопушенето. Колкото можем - да го ограничаваме, да пазим тези, които не пушат. Оттук-нататък, няма да крия, че от моите депутати има много, които са за либерализация. В смисъл, ако има зала за пушачи и зала за непушачи, или по никакъв начин да не се застрашава здравето на тези, които не искат да пушат... Или когато има такова тържество – сватба или кръщене или някое частно събитие - да се либерализира", заяви премиерът.
Той потвърди, че от ГЕРБ имат готовност за кандидатура за конституционен съдия, но предпочитат друга дясна партия да излъчи номинация.
"Преди 4 - 5 години конституционните съдии не се избираха, а се договраяха и се изпращаха. Сега демокрацията победи, има обществено мнение и то се чува", каза премиерът, помолен за коментар на кризата с избора на конституционен съдия.
Борисов отхвърли твърденията за криза. Сега институциите работят – и президента, и парламента, активно в излъчването на кандидати.
"Изслушват се, чуваме всички сигнали, които се дават. В момента, в който те се проверят, и се оказва, че са действителни, има достатъчно данни да се счита, че даденият човек е в конфликт на интереси и не може да поеме този пост, съответно - бива отстраняван и се търси друг кандидат. Това е демокрацията. Това е публичността, това е откритост в управлението.
Притеснително беше, когато двамата съветници на Първанов – единият става шеф на прокурорите, другият – шеф на съдиите. Това тогава беше притеснително. Сега - демокрацията я има, институциите работят и всеки кандидат за първи път се вглеждаме в него", каза премиерът.
"Медиите са действително свободни и активни и изваждат всичко на показ. Съответно институциите трябва да се съобразяват с това", допълни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!