Гугушева, която вчера оттегли кандидатура за конституционен съдия от квотата на НС, не коментира дали ще подаде оставка от сегашния си пост - зам.-ръководител на Апелативната специализирана прокуратура.
"Единственото, което мога да ви кажа, е че нито един от подателите на сигналите срещу мен не се яви очи в очи срещу мен да каже претенциите си", каза пред журналистите днес Галя Гугушева.
Решението за изслушване на Гугушева от Етичната комисия на ВСС беше взето преди тя да се оттегли като кандидат за конституционен съдия.
Няма да коментирам нищо повече, докато не приключи проверката на ВСС, добави тя и отказа да отговаря на въпроси.
Галя Гугушева бе втория неуспешен опит на Народното събрание да избере член на КС. След огромния скандал, последвал избирането на Венета Марковска и провала на встъпването й в длъжност, кандидатурата на Гугушева също се провали заради оттеглената подкрепа на ГЕРБ заради сериозни съмнения в моралните й качества.
В Народното събрание постъпиха няколко сигнала срещу Гугушева, които уличават семейството й в пране на пари, а нея - в неспазване на принципа за случайно разпределение на дела в прокуратурата.
Вчера ръководителят на Апелативната специализирана прокуратура (АСП) Борислав Сарафов внесе във ВСС предложение за освобождаване на Гугушева като заместник-ръководител на АСП и преназначаването й като редови прокурор.
Изпълняващият длъжността главен прокурор Бойко Найденов разпореди на Инспектората към Върховната касационна прокуратура (ВКП) да образува пълна проверка срещу нея.
Проверката във ВКП ще обхваща всички данни за имотното състояние на Гугушева и семейството й, както и съмненията за пране на пари, детайлно описани в един от сигналите срещу нея, подадени до парламента миналата седмица.
Сагата с неуспеха на Народното събрание да избере втори съдия в КС
от квотата си (първият беше Анастас Анастасов, който вече встъпи в длъжност) започна със скандала около избраната от НСсъдия Венета Марковска и стигна до разцепването на СДС, както и до размяна на реплики между вътрешния министър и президента.
Съмненията за корупционно поведение на избраната от НС Венета Марковска стигнаха до Брюксел, а президентът Плевнелиев си тръгна от церемонията по встъпването й в длъжност и тя не успя да положи клетва.
Впоследствие решението на НС бе отменено, Марковска се пенсионира, а премиерът Бойко Борисов поиска от СДС да издигне кандидат за Конституционния съд. Това доведе до пълно разцепление сред сините, след като депутатите от Синята коалиция заявиха, че няма да внесат ничия кандидатура.
Ръководството на СДС първоначално предложи Петър Стоянов, но няколко дни по-късно той обяви, че не приема номинацията заради международните си ангажименти.
Това доведе до номинацията на Гугушева, която бе внесена в Народното събрание от трима независими депутати - отцепници от "Атака", които имаха проблеми с правилното произнасяне на името на магистрата на пресконференцията по представянето на номинацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!