България, Румъния и отчасти Полша формират 68 на сто от заразените в Европа с "болестта на мръсните ръце" - хепатит А.
Това съобщи на пресконференция д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.
България е на 21-во място сред 30 държави от Европа по качество на грижите за болните от хепатит, добави Акхим Каутс, зам.- председател на Европейската асоциация на пациентите с чернодробни заболявания. Той цитира данни от Европейския хепатитен индекс, чрез който се анализира ситуацията в 27 страни-членки на ЕС и в Швейцария, Норвегия и Хърватия.
Добрите практики у нас са обхващането с ваксина против хепатит В на всички, родени след 1992 г., държавното финансиране за всички, болни от хепатит В и С, лесният достъп до специалист.
В България обаче няма имунизация срещу хепатит сред високорисковите групи, няма скринингови програми, не се извършват рутинни изследвания на чернодробните показатели, липсват специализирани медицински сестри за обслужване на болни от хепатит.
Сред пациентите с трансплантирани бъбреци 70% са заразени с хепатит С, 20% - с хепатит В. А от пациентите на хемодиализа 40% са болни от някакъв хепатит, каза проф. Красимир Антонов, гастроентеролог в столичната болница "Св. Иван Рилски".
Те са заразени преди години, като заразата основно се е предавала чрез апаратурата за диализа.
Специалистите се надяват, че предстоящото изработване на Национален хепатитен план ще регламентира скрининга на населението, диагнозата, лечението и грижите за болните.
"Борбата с хепатита е основен проблем в Европа. Като цяло ситуацията е лоша. Към момента над 25 милиона европейци са инфектирани с хепатит В и хепатит С, но много малко от тях имат шанса да знаят това навреме. На всеки час умират по 500 от тях, което е 20 пъти повече от смъртността при ХИВ и СПИН", съобщи още Каутс.
"Големият проблем е, че хепатитът е скъп. Той е прекалено скъп, ако не вземеш мерки навреме. След това държавите плащат милиарди за лечение на цироза и рак на черния дроб. Точно това искаме да помогнем особено на бедна държава като България да предотврати тези огромни финансови загуби", заяви председателят на Националното сдружение за борба с хепатита "Хепасист" Станимир Хасърджиев.
Кунчев напомни и че високо расте заболеваемостта от хепатит А във Варна и Бургас. Той даде пример със случай в Бургас, в Химическия техникум, където 5 ученички са се заразили, защото ползвали общо червило.
80-90% от случаите на хепатит А са в определен сезон и това е краят на лятото и есента. Тази година заболеваемостта от хепатит А е най-висока в Северозападна България. Започна от ромската махала в Ихтиман с епидемичен взрив от 355 случая, каза д-р Кунчев. В Белоградчик в ромската махала също имаше, общата заболеваемост нарасна значително и в София, обясни д-р Кунчев."Не може ние дневно да имаме толкова случаи на заразени от хепатит А, колкото има Швеция годишно - 50-60. Не можем с една мярка да покрием всичко. Тук говорим за лична и обществена хигиена, подчерта той. Водещото за хепатит А е да махнем риска за хората - ако те спазват добра хигиена, да не ги зарази някой друг", каза д-р Ангел Кунчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!