Ве епрезидентът Маргарита Попова обяви, че в модерните държави категорично не може да съществува наказание "доживотен затвор без право на замяна", защото това е "наказание без перспектива, надежда и цели".
Според юристката Попова, бивш министър на правосъдието, подобен тип изтърпяване на присъда е нехуманно и се конкурира със смъртното наказание. Няма шанс за помилване, а човекът не се отчита като ценност, допълни вицепрезидентът, според която най-важната крачка е то да бъде премахнато.
Днес Маргарита Попова откри конференция на тема "Помилването - репресия и хуманност в съвременните наказателни политики". Тя заяви, че е неразработен институт и само една от темите, които трябва да бъдат обсъждани в контекста на единна наказателна европейска политика.
Вицепрзидентът припомни, че вече две поредни правителства, второто - сегашното, предлагат тази промяна - чрез започнатия и почти довършен докрай, но все още невнесен в парламента проект за нов Наказателен кодекс.
"Ние се питаме, каза Маргарита Попова, това ли е модерното, хуманно общество, което да дава шанс на човека, който стои в центъра на живота и който е единствената и най-важната ценност. Може ли помилването да бъде корекция, доколко може да бъде корекция и не е ли време по-европейски и хуманно да кажем, че няма място в наказателно правната система на наказанието доживотен затвор без право на замяна".
Вицепрезидентът посочи, че можем да говорим за единна европейска наказателна политика в областта с корупцията. Според нея на единна Европа трябва да има единен поглед и единен мониторинг на всички държави в ЕС по проблемите на корупцията. "Убедени сме, че единна европейска наказателна политика е възможна - тя предстои в бъдеще", каза Маргарита Попова.
Следващият възможен пункт за дискусия като единна европейска наказателна политика е трансграничната престъпност, организираната престъпност, възможностите за структуриране на единна прокуратура.
Вицепрезидентът Попова не е съгласна с досегашната политика по помилване. Пред журналисти тя коментира, че никъде по света няма такава честота на помилването, каквато се наблюдава у нас след 1989 г.
За 1500 помилвания обществото не знае защо, каза Попова и категорично заяви, че за милозливост без правила няма място. Не се раздава милост на заем, допълни тя.
Не помилваме толкова сега, защото няма основание на този етап, до момента 900 молби са решени, каза Попова и напомни, че помилването не е за да коригира съдебната практика и не може да замества правилата в затворите.
Искаме помилването да е на прозрачна държавна политика, защото то не е четвърта инстанция, не е добри условия в затворите, не е фалшиво разкаяние и театралничене, мисъл за семейството, след като си направил грешка, която все още не можеш и не желаеш да осъзнаеш, коментира вицепрезидентът.
До 1989 г. живяхме в общество, в което човекът и правата му не бяха ценност. Явно 22 години е недостатъчно дълъг срок за други прозрения, коментира Попова.
М. Попова: За 1500 помилвани обществото не знае нищо
Никъде по света няма такава честота на помилването, като у нас след 1989 г., за милозливост без правила няма място, каза вицепрезидентът Маргарита Попова
28 ноември 2012, 12:47
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!