Заради заплахата Великобритания да наложи вето на седемгодишната финансова рамка на ЕС на срещата на върха на Евросъюза тази седмица, в Брюксел се работи по план за дългосрочен бюджет без Лондон.
Това съобщи днес в. "Файненшъл таймс" (FT.com).
Вървят обсъждания на варианти за приемане на бюджета 2014-2020 г. от всички правителства на ЕС без Великобритания, отбелязва изданието.
Според публикацията вече се проучва легалната и техническата възможност за такава крачка.
На срещата на върха на ЕС в Брюксел във вторник се очаква страните членки да се опитат да постигнат споразумение по бюджета. Според дипломати обаче исканията на Лондон ще попречат на такова споразумение.
Британският премиер Дейвид Камерън настоява за бюджетна дисциплина между страните, които дават най-много пари в европейската хазна.
Възможно е обаче този алтернативен бюджет на 26-те да е само маневра, с която да се окаже натиск над британския премиер Дейвид Камерън и да го направи по-благосклонен към компромиси.
Официалните лица признават,
че
подобна крачка, ако се стигне до нея, би имала тежки последици за Лондон,
който и без това има доста сложни отношения с останалите страни от ЕС.
Камерън още преди месец предупреди, че Лондон ще наложи вето на седемгодишния бюджет, ако не бъде замразен на сегашното си равнище без отчитане на инфлацията.
Положението на премиера дори се влоши оттогава, тъй като Камарата на общините гласува на 31 октомври за намаляване на размера на единния бюджет на ЕС даже с отчитане на инфлацията.
Решението, което
нанася удар върху позициите на
сегашния кабинет,
няма силата на закон, но още повече стеснява възможността Камерън да постигне компромис по бюджета на предстоящата среща на върха на ЕС.
Европейската комисия настоява за увеличаване на бюджета с почти 1% или до 1,033 трилиона евро.
Още икономически и финансови новини на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!