Народният представител от "Коалиция за България" Захари Георгиев предлага законови промени, с които да се регламентира колко висок да е звукът на телевизионните реклами.
Това обяви депутатът на пресконференция в Пловдив, предаде Агенция "Фокус".
Масова практика е рекламните блокове по телевизиите да се излъчват с близо два пъти по-силен сигнал от нормалния, а това кара потребителят непрекъснато да увеличава и намалява звука.
Затова Георгиев предлага в Закона за радиото и телевизията да присъства следният текст: "Аудио или аудио-визуалните търговски съобщения не трябва да се излъчват със сила на звука, различна от силата на звука в останалата част от програмата".
Освен това червеният депутат предлага законови изменения и допълнения в Закона за защита на потребителите, които са свързани с дейността на мобилните оператори и кабелните оператори.
Георгиев заяви, че той и негови колеги вече са подготвили и внесли измененията в Закона за защита на потребителите, които са с преходни разпоредби в Закона за радиото и телевизията.
Другата група промени касае мобилните оператори, уточни народният представител. Самият той се е сблъскал със случай, който касае преподписването на срочни договори от разстояние.
Става дума за случаите, при които представител на мобилен оператор се обажда по телефона, за да съобщи, че се предлагат нови услуги при съответните условия.
Ако потребителят прояви интерес по време на разговора, рискува след време да му изпратят бланка за подписване на нов договор, и след около седмица договорът се счита за подписан.
Това е нов срочен договор, а за да бъде прекратен най-често трябва да се заплатят съответните неустойки, които най-често са в размера на таксите за съответния период, каза Георгиев.
Това, което предлагаме с колегите, е такива срочни договори, ако нямат писмена форма на продължение с нови срочни такива, да се превръщат в безсрочни и да могат да се прекратят по общия ред с едномесечно предизвестие, поясни Захари Георгиев.
Георгиев предлага и законови изменения и допълнения, свързани с предлаганите пакети телевизионни програми от кабелните оператори.
Той припомни, че преди няколко месеца единият от кабелните оператори прекрати взаимоотношенията си с една разпространителска група, която предлага пакети с телевизионни програми на чужди канали.
Едностранно те казват, че оттук-насетне даден канал го няма, а всеки може да се е абонирал за услугите на кабелния оператор, точно защото има този канал, каза Георгиев.
По думите му в този случай потребителят няма никакви други права освен да продължи да плаща месечните такси на кабелния оператор. Ако решиш едностранно да прекратиш договора, дължиш неустойки за месечните такси, които обикновено са за период от година и половина, каза Георгиев.
Предложението в тази връзка е всеки договор да се подписва с пакета програми, които се предлагат към датата на подписване.
Всяко изменение на договора се предвижда да става в нов писмен документ, като анекс към съществуващия договор и ако потребителят желае продължава, а ако иска да прекрати договора и да потърси друг оператор да има възможност за това чрез едномесечно предизвестие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!