Референдумът за АЕЦ "Белене" цели да ангажира следващото правителство, което и да е то, заяви на пресконференция днес лидерът на "България на гражданите" Меглена Кунева.
Според нея е подозрително, че и ГЕРБ, и БСП са стигнали до отговора "да" на АЕЦ "Белене", като за всеки случай това ще мине през референдум, за да не може следващият кабинет да се освободи от "мъртвата хватка".
Защо се опитват да се скрият зад изпосталелия гръб на българина, въпрос за референдум ли е откъде да се вземат парите за финансирането на централата, попита Кунева и добави, че това е фарс, който обрича на самота управляващите.
Според нея трябва да се наложи мораториум, докато не се изработи енергийна стратегия и да се анализира научният потенциал за използване на нашите находища. Тя поиска и
премиерът да публикува на сайта на МС с кои инвеститори точно се среща.
Кунева определи като хаотично и смешно положението, в което е изпаднала България по отношение на плановете си в областта на енергетиката.
Тя сравни ситуацията с филма "Мисия Лондон" и посочи, че така изглеждат инвеститорите, приети и от премиера, и от председателя на парламента.
По думите й няма отговор на основните въпроси, сред които са дали АЕЦ "Белене" е необходима на България като източник на електроенергия, прекратен ли е договорът на Русия за "Белене", цената на проекта.
Пакетното преговаряне за "Белене" и "Южен поток" създава огромно напрежение и чувство за фалш, коментира тя.
От движението се опасяват, че ГЕРБ няма да защити националните интереси по "Южен поток". Те задават няколко въпроса във връзка с този проект. Колко ще струва той и кой ще плати таксата, питат от "България на гражданите".
Енергийният експерт Валентин Стоянов каза, че предпроектното проучване за българската отсечка все още не е готово, а вече се говори за над 3 милиарда евро. Колкото е по-скъпа тръбата през България, толкова повече години страната няма да получава транзитни такси и толкова по-големи поръчки ще спечелят подизпълнителите, обясни той.
Другият въпрос е какви ще са приходите за страната ни от транзитни такси. В момента България получава 1, 73 долара за пренос на 1000 куб. метра на всеки 100 км, а миналата година приходите от това са общо 312 милиона лева, поясни Стоянов.
От движението искат да знаят и договорена ли е клауза "Доставящ или плащащ", което означава, че транзитни такси се дължат дори, когато доставчикът не е успял да достави декларираните от него количества синьо гориво, както и ще бъде ли гарантиран достъпът за трети страни до тръбата.
Това важи и ако бъде открит газ в Черно море, тоест дали той ще може също да бъде транспортиран по "Южен поток, вместо да се правят инвестиции в дублиращи газопроводи, поясниха от "България на гражданите". Те настояват и за отговор на въпроса дали са избрани изпълнителите, които да изградят българската отсечка на "Южен поток".
По-рано днес пред БНТ
Меглена Кунева заяви, че така, както са изложени нещата в публичното пространство, "Белене" не е жизнеспособен проект.
На въпрос дали би гласувала за или против проекта за втора АЕЦ на предстоящия референдум, Кунева отговори, че още не се знае въпроса за референдума.
Тя заяви, че може да реши едва след като чуе всички факти.
Хората обаче не са експерти, за да си отговорят на всички въпроси за "Белене",
каза още Меглена Кунева. По думите й само експерти могат за посочат какъв фактор ще бъде новата АЕЦ за структурата на българската икономика, за ръста на производството и т.н.
Много зависи кои са инвеститорите и условията, при които договорът се предлага - дали е стабилен инвеститор, с дълъг опит и модерни технологии, за да се развива и наука, каза още Кунева. По думите й настоящият кандидат за инвеститор не е такъв.
Няма стабилно мнение за "Белене" от управляващите,
каза още Кунева. "Няма стабилно мнение за проекта нито от страна на правителството, нито на НС, нито на президента, това е аморфност и готовност веднага да се наместиш според ситуацията", смята тя.
Липсва лидерство, затова се хвърляме от едната крайност към другата, добави Кунева.
Бившият еврокомисар обвини БСП и ГЕРБ, че си партнират по проекта и обяви, че в "България на гражданите" се мисли за енергийната стратегия на страната, която трябва да се оформи като три стълба.
Освен енергийната ефективност в бита, трябва да се търси ефективност по цялата верига, каза още Кунева.
Нужно е създаване на алтернативни източници на енергия и нисковъглеродна енергетика, това може да даде на България стабилен път напред, добави тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!