Усмивката осигурява добро първо впечатление. Стойката има значение при молба за повишение, а ако някой не ни харесва, горната част на тялото ще го издаде.
Всички знаем, че езикът на тялото ни играе роля по време на общуването с околните. И със сигурност много от нас са наясно, че тази роля е важна, но колко точно? И как да контролираме тялото така, че то да изпраща правилните сигнали?
Това попитахме Алън Пийз (PeaseInternational.com) - едно отлично познато име в България благодарение на книгите му, посветени на невербалното общуване.
От него ще имаме възможността да научим всичко за езика на тялото по време на семинара "Езикът на тялото", който ще се проведе на 5 декември 2012 г. в НДК.
Според проф. Пийз, който цитира наскоро направено проучване върху комуникационните процеси, между 60 и 80% от съобщенията, които предаваме по време на комуникацията ни, е благодарение на това, че сме застанали със събеседника лице в лице.
Ето защо няма как да не се запитаме как да контролираме тялото си така, че то да говори достатъчно точно и ясно правилните неща в определени ситуации. И то без да приличаме на роботи.
По думите на Пийз, всичко било въпрос на практика и наблюдаване на околните - в приятелската среда, в офиса, дори по телевизията. "Попиване и анализиране", казва той.
И все пак, ако искаме да бъдем съвсем конкретни в намеренията и желанията си, е добре да знаем какво се приема добре от останалите, за да правим точно него.
"На първо място съдете по вашите собствени усещания към езика на тялото на събеседника. Помислете кои неща ви отблъскват и кои ви харесват - може би прекалената близост и навлизането в личното пространство ви идва в повече? Или пък ви харесва начинът, по който се усмихва? Помислете", обяснява проф. Пийз.
Той дава и много добри насоки за това как да се представим добре в обществото.
Едно от най-важните условия за доброто първо впечатление е да се усмихваме.
"Вижте, жените и мъжете се усмихват различно. Обикновено представителите на силния пол се усмихват широко и показват всичките си зъби, докато жените сякаш са по-стеснителни и притискат устни. Ако искаме да направим добро първо впечатление обаче, необходимо е да се усмихнем широко и заедно с това да повдигнем леко вежди. Една лесна за изпълнение крачка, но даваща големи резултати", обяснява професорът със същата тази широка усмивка, демонстрирайки колко лесно може да бъде.
Той пояснява, че усмивката също може да бъде тълкувана по различен начин в зависимост колко искрена е тя. Затова не бива да прекаляваме с престараването, за да не предизвикаме обратната реакция.
Ако помислим за конкретни ситуации обаче, има разлика между това как ще искаме да се харесаме на някой в емоционален план и как ще искаме да впечатлим бъдещия ни шеф на интервюто за работа.
"Много хора си мислят, че перфектната автобиография е достатъчна, но това не е така.
Шефовете също са хора и харесват бъдещите си служители не само заради уменията и образованието им, но и заради това какви личности са. Ако влизаме уверено в офиса, подаваме ръка на средно разстояние, стискаме съвсем леко и не спираме да създаваме контакт очи в очи, това прави добро впечатление", обяснява психологът.
Той съветва още да изправим рамене и да не се почесваме тук и там, защото това веднага създава усещането, че разговорът изобщо не ни е интересен.
"Когато вървим и говорим, трябва да сме напълно наясно защо и колко искаме работата. Това веднага ще се отрази и върху тялото ни.
На излизане пък е необходимо да тръгнем към вратата и в края да се обърнем леко, да се усмихнем отново и да кимнем с глава.
Ако сте жена, а работодателите са мъже, със сигурност ще ви погледнат в задните части. В това няма нищо странно, срамно или страшно. Все пак става дума за два противоположни пола. Дори подсъзнателно мъжете го правят. Точно в този момент обаче най-умният ход на жената е да се обърне съвсем неволно и да им помаха за довиждане", обяснява Пийз.
Друга ситуация, в която поставяме Алън Пийз и търсим съвет от него, е
как да поискаме така важното за нас повишение.
"Първото и най-важно нещо е да застанете в удобна позиция. Освен това не бива и да скръствате ръцете пред тялото си, защото така заемате защитна позиция. Колкото по-открити са дланите, толкова повече давате знак, че говорите истината. Кажете на шефа си не защо сте заслужили по-висока заплата, а как мислите да я оправдаете. Някои казват, че имат да плащат високи сметки, че работата вече е станала повече и затова заслужават повече. Истината обаче е, че само излагането на нови идеи и желанието да ги постигнете, може да ви осигури повече приходи".
На въпроса как да разберем дали някой колега ни харесва или не, Пийз казва:
"Ние сме социални същества, търсим близост един с друг, непрестанен контакт. Ако някой ви харесва като човек или нещо повече, ще търси компанията и вниманието ви. Ако ли не, ще избягва дори контактът с очи. Дори когато комуникирате, ще брани личното си пространство и няма да ви допуска в него, като отдалечава горната част на тялото си възможно най-много".
Това са само част от многото теми и полезни съвети, които психологът ще даде по време на семинара си в България. Останалите отговори на въпроси за езика на работното място, ефективната междуличностна комуникация и как да бъдете магнит за хората около вас:- на 7 ноември.
Алън Пийз е един от най-успешните автори в света, написал 16 бестселъра. Неговите книги са преведени на 52 езика и са продадени над 25 млн. копия. Телевизионните му поредици и интернет клипове са гледани от над 100 милиона зрители. Заради експертните си познания и голяма популярност в сферата на комуникациите, той е наричан не без основание "Mr. Body Language".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!