Заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, насрочено по предварителна програма за 19-20 септември, е отменено, съобщиха източници от Съвета.
На заседанието на вътрешните министри се предвиждаше отново да бъде разгледан въпросът с разширяването на Шенгенското пространство, съобразно решенията на Европейския съвет през март.
Причината за отмяната на заседанието в частта му за вътрешните работи е, че малко от предвидените за обсъждане въпроси от дневния ред са на етап, в който могат да бъдат приети решения.
Освен Холандия против обсъждането на въпроса сега са Германия и Белгия.
Допълнително основание е, че заседанието, насрочено за 19 септември по въпроси от сферата на правосъдието, е било отменено още преди месец заради липсата на достатъчно въпроси, които да бъдат обсъдени от министрите.
В дневния ред за септември нямаше достатъчно съществени теми, но се очаква през октомври повечето от досиетата да бъдат готови за обсъждане, прехвърляме всичко за октомври, уточниха източниците, пожелали анонимност.
Според предварителната годишна програма за работата на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи следващите заседания на министрите са насрочени за 25-26 октомври в Люксембург и за 6-7 декември в Брюксел.
Под заглавие "Бариерите по пътя към Шенген" букурещкият вестник "Ромъния либера" публикува анализ по темата на Румънския център за европейска политика.
В материала се анализира дали България може да бъде отделена от Румъния в процеса по присъединяване към Шенгенското пространство и се посочва, че всъщност и двете страни няма да бъдат приети в Шенген заради Гърция.
България не може да бъде отделена от Румъния
в процеса по присъединяване към Шенген, защото подобно решение ще трябва да получи одобрението на Букурещ, предполага твърде големи финансови разходи за София и би отложило всъщност интеграцията с още много години, се посочва в анализа.
Идеята за отделяне на двете държави бе лансирана в началото на месеца от европейския комисар по правосъдие Вивиан Рединг и бе намекната дори от председателя на Европейската комисия Жозе Барозу, посочва "Ромъния либера".
Авторът на доклада от Румънския център за европейска политика Чиприан Чуку смята, че отделяне на България от Румъния е почти невъзможно поради редица причини.
Той отбелязва, че само осигуряването на 630-километровата граница на България с Румъния, би струвало най-малко 100 млн. евро и ще трябва нова експертна мисия за оценка.
Румънският център за европейска политика твърди, че всъщност
нито България, нито Румъния ще бъдат приети в Шенген заради Гърция,
която не може да контролира нелегалните имигранти на своя територия - над един милион.
Предпочитана дестинация за тези имигранти е северната част на Европа, а Гърция се явява само транзитна точка. Ако Румъния и България се присъединят към Шенген, имигрантите ще могат по-лесно да отпътуват от Гърция.
Според анализа това е недекларираният реален мотив на постоянната съпротива на присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство.
Близо 90% от нелегалната имиграция, с която се сблъсква ЕС, преминава през Гърция. Между 50 и 60 хил. души влизат годишно в Гърция, посочва авторът на анализа.
Ситуацията се усложнява и от факта, че гърците трябва да контролират и голям брой острови.
Нито България, нито Румъния имат смелостта да говорят открито за това положение от страх, че Гърция може да гласува против присъединяването им към Шенген, смята авторът на доклада, цитиран от "Ромъния либера".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!