Около 20 милиарда евро ще струва "глътката въздух", която гръцкият премиер Андонис Самарас поиска, за да се справи с кризата, след като настоя за удължаване на срока с две години за прилагане на мерките за икономии, според оценки на Международния валутен фонд (МВФ), цитирани от в. "Та неа".
Вестникът се позовава на източник от икономическия екип на кабинета в Атина, който не изключва вероятността страната да изпадне във финансов вакуум.
За да се запълни този вакуум, на Гърция ще са нужни допълнителни средства (около 2 млрд. евро), които ще се наложи да бъдат намерени за периода 2013-2014 г. заради по-дълбоката рецесия, казва източникът.
Тройката кредитори от ЕС, ЕЦБ и МВФ обаче били убедени, че тези нужди на Гърция ще са значително по-големи. Фондът смята, че те може да възлязат и на 20 млрд. евро.
По-рано днес гръцкият премиер Андонис Самарас се срещна с френския президент Франсоа Оланд.
"Гърция е член на еврозоната и трябва да остане в нея", заяви френският президент след разговорите.
На тях двамата са обсъдили международната помощ за Гърция, съобщават гръцките медии.
Оланд каза, че проявява дълбоко разбиране към жертвите, които правят гърците за излизане от кризата, но подчерта необходимостта от прилагане на антикризисната програма от страна на правителството в Атина.
Държавният глава на Франция призова гръцкото правителство да спази ангажиментите си, като каза, че тогава "Европа ще направи това, което трябва".
Като отправна точка Франсоа Оланд посочи очаквания доклад на Тройката за напредъка на Гърция при реализацията на исканите от нея мерки за икономии и реформи.
"Не стои въпрос за оставане или не на Гърция в еврозоната. Тя е член и ще остане във валутния съюз. Чакаме доклада на Тройката. Чакаме и срещата на върха през октомври. Мисля, че няма повече време за губене, Гърция трябва да изпълни ангажиментите", добави френският президент.
Наблюдатели в Атина коментират, че с изявленията си Оланд е сложил точка на сценариите за излизане на Гърция от еврозоната и че от казаното след срещата със Самарас е станало ясно, че Париж проявява по-голямо разбиране по проблема на Гърция, отколкото Берлин, който виждал неговото решаване при условие, че Атина изпълни ангажиментите по постигането на бюджетните цели.
Премиерът Самарас повтори, че Гърция ще спази ангажиментите си, като изтъкна своята решимост да положи всички усилия за намаляване на бюджетния дефицит, за осъществяване на структурните реформи и приватизацията, а също и да се пребори с неплащането на данъци в собствената си страна.
С Оланд споделяме виждането, че растежът на икономиката е условие, за да може Гърция да постигне целите, заложени в антикризисната й програма, каза Самарас.
Ние сме горд народ, не ни харесва изобщо да взимаме заеми и да сме зависими от взети назаем пари, каза гръцкият премиер.
В отговор на вчерашната реплика на германския канцлер, че "Европа е нещо повече от обща валута", Самарас добави, че "Европа означава демокрация и достойнство".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!