Досега за най-древен се считаше "Кандида каса" в Шотландия, издигнат през 371 г., след него се нареждаше "Св. Мартин" във Франция от 373 г. Нашият "Св. Атанасий" обаче е от 344 г., твърди историкът Росен Милев (вж. интервю с него в "Новинар").
Милев е завършил Хумболтовия университет в Берлин, доктор е на философските науки от Залцбургския университет и от 1997 г. е редовен член на Нюйоркската академия на науките. Разказът за манастира, публикуван в "Новинар" на 13 януари, накарал учения да се замисли над факта, че легендата за пребиваването на светеца по тези места се предава в селото от уста на уста от незапомнени времена. Заедно със своя сътрудничка той организирал експедиция до светилището. Там открили останки от римско време край подновената сграда.
Впечатлил ги и фактът, че Александрийският патриарх миналата година е бил на поклонение в манастира и е дарил икона. Направили справка с 12-томната руска православна енциклопедия "Житията на светците", издадена през 1903 г., и открили много подробно житие на Св. Атанасий.
По тяхна поръчка монсеньор Алдъров направил проучвания във ватиканските архиви, които потвърдили факта, че Св. Атанасий е бил на събора в Сердика, а след това е отседнал в околностите на с. Златна ливада. Построената там обител била наречена на негово име, а може би в нея Св. Атанасий е създал някои от най-известните си богословски трудове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!