Руската църква "Свети Николай Чудотворец" в София сега и занапред ще остане място за молитви и срещи за хора от различни етноси, каза патриархът на Москва и на цяла Русия Кирил днес при посещението си в храма, което премина при засилени мерки за сигурност.
През 1952 г. Руската православна църква предава руската църква, заедно с още няколко манастира и църкви на Българската православна църква.
Районът около църквата беше "отцепен" за движение, а част от желаещите да присъстват на молебена не успяха да влязат в храма. Вярващите, които не успяха да влязат в руската църква, чуха словото на патриарх Кирил от високоговорител, поставен извън храма.
С чувство на духовна радост идвам в този исторически храм, заяви патриарх Кирил и подари на църквата икона на Свети Николай, както и книги, някои от които, написани от него.
Духовното ни братство никой не може да разруши, никаква политическа конюнктура, никакво разбиране за изгода – било то политическо или икономическо, защото то е скрепено с кръв, каза в словото си руският патриарх, след като отслужи молебен.
Той припомни, че по време на войните храмът "Св. Николай Чудотворец" продължава да е място за общи молитви на руснаци, украинци, беларуси и българи.
Това е особена общност, в която се събират народи и традиции, където винаги сме усещали духовност, единство и братство, заяви още патриарх Кирил.
Той говори и за времето, когато от страна на официалните власти е имало враждебно отношение към религията, но руската църка е продължавала да бъде паметник на руско-българската дружба.
Българският патриарх Максим и патриарх Кирил сутринта отслужиха Света литургия в храм-паметника "Св. Александър Невски". Храмът бе изпълнен с миряни по време на службата, която продължи 3 часа.
В катедралата на литургията бяха и бившият президент Георги Първанов, бившият премиер Симеон Сакскобургготски и съпругата му, депутати, посланикът на Русия у нас Юрий Исаков.
В словото си патриарх Максим отбеляза тясната връзка между българската и руската православна църкви, което беше потвърдено и в приветствието на руския патриарх. Двамата поставиха акцент основно върху единството на двете църкви.
Руският патриарх се обърна и към патриарх Максим и каза, че той е запазил силата на ума си и е признат за духовен водач на своя народ.
Искам да изразя своята дълбока обич и признателност към българския църковен глава, който е най-възрастният и достолепен православен патриарх, каза патриарх Кирил.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!