Утвърждаването на кандидатите за приемно семейство ще се извършва от Комисия по приемна грижа, която се създава към регионалната дирекция за социално подпомагане, реши парламентът.
Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за социално подпомагане, с които се изменя и Законът за закрила на детето.
Регионалните дирекции за социално подпомагане ще поддържат регистър на утвърдените приемни семейства.
В закона се разписва понятието социална услуга "приемна грижа". То включва дейности по набиране и оценяване на кандидати за приемни семейства, обучение, взаимно адаптиране, подкрепа и наблюдение на отглеждането на детето.
Доставчик на социалната услуга "приемна грижа" може да бъде дирекция "Социално подпомагане", общината или лицензиран доставчик на социална услуга за деца.
Условията и редът за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях, както и съставът, организацията и функциите на Комисията по приемна грижа ще се определя с наредба на Министерския съвет по предложение на министъра на труда и социалната политика.
След настаняването на детето, приемното семейство ще сключва договор със съответния доставчик на социалната услуга "приемна грижа". Досега този договор се сключваше между приемните родители и директора на дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на семейството.
Парламентът се отказа от идеята за регионален контрол на социалните услуги и контролът ще продължи да се осъществява от инспектората към Агенцията за социално подпомагане. Депутатите отхвърлиха всички текстове, с които се предлагаше регламентиране на регионалния контрол.
До преработването на измененията се стигна, след като от левицата възразиха, че не е допустимо регионалните дирекции едновременно да утвърждават социални услуги и да упражняват контрол върху тях.
56 души са заявили желание да станат приемни родители от началото на тази година до края на февруари, съобщиха от Агенцията за социално подпомагане (АСП) за Vesti.bg.
От началото на тази година се осъществява проект на "Мобилтел" "Приеми дете. Създай бъдеще" в партньорство със социалното министерство, Националната мрежа за деца (nmd.bg), Българския дарителски форум (dfbulgaria.org) и Държавната агенция за закрила на детето (sacp.government.bg).
В рамките на проекта телекомът ще предоставя всеки месец в продължение на една година по 100 лева на 100 нови приемни семейства, приели в дома си деца, лишени от родителска грижа. За семействата, приели дете с увреждане финансовата подкрепа ще бъде удвоена.
В проекта ще бъдат включени семейства, които са заявили желание да станат приемни родители след 1 януари 2012 г. и които бъдат утвърдени по подбора, предвиден от Закона за закрила на детето.
Желаещите да станат приемни родители могат да подават своите заявления в дирекция "Социално подпомагане" в населеното място, в което живеят (адреси).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!