Най-разумният вариант за рефинансиране на външните ни дългове, които предстои да платим в началото на 2013 г., е да търсим заем.
Това заяви пред БНР Камен Колчев, главен изпълнителен директор на финансов холдинг "Елана" и член на Управителния съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.
Това е дълг взет преди повече от десетина години и е логично, ако държавата не е натрупала достатъчно резерви по време на криза, такъв дълг да се рефинансира през международните пазари, смята Колчев.
По думите му единственото важно нещо е да не се шуми около това, за да не се повиши цената на нашето рефинансиране, както когато заменихме доларов дълг преди десетина години.
Колчев смята, че тази година България може без никакъв проблем да набере тези средства.
"Тя е една от малкото държави и единствената европейска с повишен кредитен рейтинг. Дългът на държавата е смешно нисък на фона на онова, което виждаме в Европа", коментира той.
Колкото до готвените промени в Закона за управление на Сребърния фонд, които бяха публикувани на страницата на Министерството на финансите, Колчев коментира, че става дума за гаранции за сигурността на пенсионната система, а в този смисъл грешни политически решения не трябва да бъдат допускани.
Колчев заяви, че фондът е предназначен да осигури стабилност на пенсионната система и допълнителни средства.
Той определи начина на управление на фонда като твърде консервативен. По думите му във времена на криза това е донакъде оправдано, но доход от 0,5 до 1,5% дори не отразява инфлацията. От тази гледна точка
по-активното и по-дългосрочно управление на фонда е положително решение,
смята Колчев. Той изтъкна като положително либерализирането на режима на управление на Фонда и инвестирането на средствата по начин, който носи по-голяма доходност.
Много е важно кой ще управлява този фонд, колко прозрачно ще е това управление и какъв обществен контрол ще има върху това управление, заключи Колчев.
Мартин Димитров: Има риск да станем неплатежоспособни
"Ако България започне да изглежда неплатежоспособна, каквито рискове се появяват, това може да свали кредитния й рейтинг, да доведе до вдигане на лихвите и до отлив на инвеститори.
Правителството има още малко време да реагира, но ако не предложи ясен план, ще е закъсняло фатално", коментира пред БНР Мартин Димитров от СДС.
Хасан Адемов от ДПС коментира, че не трябва да забравяме, че бюджетът за 2012 е приет с дефицит от един милиард.
Това означава, че тези дефицити, ако не бъдат покрити с преизпълнение на приходите в бюджета, което е изключително трудно, трябва по някакъв начин да се търсят заеми.
Неслучайно председателят на Бюджетната комисия Менда Стоянова признава, че трябва да се търсят външни и вътрешни заеми, за да може да се покрие тази фискална цел, заяви Адемов.
Той добави, че България е стабилна от гледна точка на фискалните позиции, защото съотношението дълг към брутен вътрешен продукт е едно от най-ниските - към 15%.
Има и нещо друго, което е важно - ако продължаваме с тези темпове да харчим парите от фискалния резерв, както казва бившият министър на финансите Пламен Орешарски,
в началото на следващата година е възможно да нямаме изобщо фискален резерв,
предупреди Адемов. Той припомни, че в последните две години и половина вътрешният дълг е увеличен близо с два милиарда лева, а резервът е намалял с близо 3,5 - 4 млрд., което значи, че към 5 милиарда са изхарчени от това правителство, без да е ясно точно за какво.
Очевидно това решение клони към възможности за търсене на външен или вътрешен заем, заключи Адемов.
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!