Лидерите на страните от Европейския съюз решиха да отложат за септември решението за евентуално приемане в Шенгенското пространство на България и Румъния.
Това е записано в проекта за заключителна декларация на срещата на върха в Брюксел.
Поради несъгласието на Холандия в най-близко време не се предвижда приемане на двете страни в Шенген и решение по въпроса ще бъде взето през септември 2012 г., гласи проектодекларацията, с която разполага Франс прес.
Дотогава ЕС ще помага на Букурещ и София да определят мерките, които ще позволят присъединяването им на тази дата.
Двете страни очакваха отказa заради несъгласието на Холандия,
според която те не са постигнали достатъчен напредък в контрола над границите и борбата с корупцията.
България и Румъния обаче се надяваха да получат поне гаранция за зелена светлина през лятото, но в крайна сметка решението се отлага за септември, посочва АФП.
Министър-председателят на Холандия Марк Рюте заяви по-рано: "Трябва ясно да кажа, че не сме против приемането на България и Румъния в Шенген, но искаме абсолютни гаранции, че критериите за членство в зоната са приложени на място."
На съвместна пресконференция с председателя на Европейския парламент, социалдемократа Мартин Шулц, холандският премиер каза, че неговото правителство иска положителни доклади по Механизма за сътрудничество и оценка, които да покажат, че се прави всичко необходимо за прилагането на критериите за Шенген.
Досега това не се е случило - има напредък, но той не е достатъчен, обясни Рюте.
Приемането на България и Румъния в Шенген трябва да бъде одобрено с единодушие от страните членки и двете държави не могат да бъдат разделяни, напомня АФП.
Следователно всеки проблем, пред който се изправя едната от двете страни, задържа и другата.
Според дипломати холандските възражения са основно към България
ИТАР-ТАСС цитира дипломатически източници, според които Холандия е недоволна от резултатите на България в борбата с организираната престъпност и корупцията, както и от недостатъчния контрол над външните й граници.
На въпрос колко време Холандия ще отстоява тази позиция, премиерът отвърна: "Колкото е необходимо".
Той уточни, че позицията има широка политическа подкрепа в страната му.
Всичко е в ръцете на Румъния и България, продължи той и прикани двете страни да работят за правовата държава и независимостта на правосъдието и да се борят с корупцията.
Въпросът за приемането на България и Румъния в Шенген за кратко се превърна в пречка за друг проблем - признаването на Сърбия за официален кандидат за членство в ЕС.
Румъния изказа възражения, но в крайна сметка вчера ги оттегли и
Сърбия снощи бе обявена за кандидатка за членство
Издигайки пречки в процеса на присъединяване на Белград към ЕС, Букурещ демонстрира колко силно може да попречи подобно отношение на всяка страна, която се стреми към членство, каза пред АФП дипломат, пожелал анонимност. "Идеята е да се покаже, че Холандия не е права, а не, че ние искаме да пречим на Сърбия", каза румънският опозиционен водач Виктор Понта, според когото "не бива на злото да се противодейства със зло".
Постигнахме добър напредък и съгласувахме пътна карта за присъединяване на Румъния и България в Шенген, каза председателят на ЕС Ван Ромпой, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Дойде време да премахнем пречките за присъединяване на Румъния и България към Шенген и това трябва да стане много скоро, заяви председателят на Европейската комисия Жозе Барозу.
Премиерът Бойко Борисов посочи пред български журналисти, че е заявил на своите колеги позиция, според която развитието на въпроса с приемането ни в Шенген е прецедент в ЕС, който ще изиграе много лоша шега.
Не една държава, а една политическа партия в Европа всъщност разиграва целия Европейски съвет, коментира той.
Изпълнили сме критериите, това го каза и румънският президент,
просто е под достойнството ни повече да умуваме по тази тема,
добави Борисов.
Той цитира председателя на Европейската комисия Жозе Барозу, според когото България и Румъния охраняват шенгенските граници много по-добре от други европейски страни, които са в Шенген.
Борисов заяви още, че очаква октомври да бъде определен като срок за отваряне на въздушните и морските граници.
Както е известно, Шенгенското пространство обхваща група от 25 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си.
Името идва село Шенген в Люксембург, близо до което на 14 юни 1985 г. на борда на кораба "Принцеса Мария Астрид", плаващ по река Мозел, е подписано Шенгенското споразумение за премахване на вътрешните граници между страните-членки и общ граничен контрол по граничните контролно-пропускателни пунктове по външните им граници.
Пространството обхваща население от над 400 милиона души и територия от 4 312 099 кв. км.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!