Парламентът прие на първо четене днес спорните промени в Закона за горите, внесени от правителството.
Право на строеж върху поземлени имоти в горски територии без промяна на предназначението им се учредява за изграждане на ски писти, стълбове за въздушни електропроводи, стълбове за лифтове и влекове или на стълбове за други съоръжения за транспорт без контакт с повърхността на терена, предвиждат промените.
Депутатите приеха и законопроектите на Екатерина Михайлова и Веселин Методиев от Синята коалиция и на Димитър Атанасов от ГЕРБ.
Правителственият законопроект регламентира поземлени имоти в горски територии да се смятат с учредено право на строеж от датата на влизане в сила на подробен устройствен план, предвиждащ изграждане на национални обекти по смисъла на Закона за държавната собственост, които стават публична държавна собственост, на обекти от републиканската пътна мрежа, включително изместването и реконструкцията на засегнатата от тях техническа инфраструктура.
Законопроектът предвижда още да отпадне издаването на удостоверение за износ и внос на необработен дървен материал.
От три на една година се намалява изискването за професионален опит на горските инспектори със средно лесовъдно образование.
От Коалиция за България, ДПС и Синята коалиция заявиха, че с даването на право на строеж в горски територии без промяна на предназначението се облагодетелстват определени лица и това е държавна помощ.
Брюксел ще възрази срещу този закон, предупреди Юнал Тасим от ДПС.
Той обясни, че за 12 хил. хектара държавата ще загуби 456 милиона лева - по 38 хил. лева на хектар, които би трябвало да бъдат платени за промяна на предназначението.
Емил Димитров от ГЕРБ отбеляза, че никой не прави подаръци относно пистите и другите спортни съоръжения, терените остават държавни горски територии и държавата усвоява такси за преотстъпено право на строеж.
Според колегата му Румен Стоилов трябва да се отворят възможностите за инвестиции и развитие на ски зоните.
Огнян Стоичков от "Атака" отбеляза, че с промените собствениците на лифтове получават право за ползване на ски пистите. Това право възмездно ли ще е и за какъв срок - нищо не е казано в законопроекта, коментира той.
Според Петър Курумбашев от "Коалиция за България" с този законопроект се урежда монополното положение за развитие на ски спорта и ски туризма в България.
Ако някой има влека и ски пистата и има ски училище, а друг има само ски училище, какво се случва - отива си, даде пример той.
Курумбашев възрази и срещу начина на приемане на промените. Как влезе този законопроект в парламента - спряха лифта за Витоша, припомни той.
В отговор на Огнян Стоичков, Емил Димитров посочи, че текстовете на законопроекта ще бъдат прецизирани между първо и второ четене. Според него дали се допускат конкурентни ски училища не е тема на този закон, а това трябва да се регламентира в Закона за туризма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!