42% от българските граждани са заплашени от бедност или социално изключване, като по този показател страната ни е на първо място в ЕС.
Това показва изследване на европейската статистическа служба "Евростат".
Веднага след страната ни се нареждат Румъния с 41% и Латвия с 38%.
Най-нисък процент на заплашени от бедност и социално изключване хора е регистриран в Чехия (14%), в Швеция и Холандия (15%) и в Австрия, Финландия и Люксембург (17%), сочат още данните на "Евростат".
В Германия тези хора са 19,7%, а във Франция – 19,3%.
115 милиона души или 23,4% от населението на 27-те държави членки на ЕС са били изправени пред опасност от бедност или социално изключване през 2010 г.
Тези хора са се сблъскали най-малко с една от три форми на изключване:
Първата е доходите им да са под прага на бедността в странатаи след получаването на социални помощи.
Втората са тежки материални лишения, до степен да не са в състояние да плащат сметките си, да се отопляват нормално, да се хранят пълноценно.
Третата форма на социално изключване е живот в домакинство с много ниска интензивност на работа, т.е. такова, в което възрастните са използвали по-малко от 20% от общия си потенциал за работа в предходната година.
В ЕС 27% от децата под 18 години са се сблъскали през 2010 г. с риска от бедност или социално изключване спрямо 23% от населението в трудоспособна възраст (18-64 години) и 20% от възрастното население (65 и повече години).
В България заплашените от бедност или социално изключване деца са 44%, като този процент е по-висок само в Румъния – 48,7%, сочат данните на "Евростат".
Във Финландия и Швеция само 14% от децата са изправени пред подобен риск. Във Франция те са 23%, а в Германия – 21,7%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!