Филантропията носи удоволствие - тя е не просто "даване на пари и време", а начин да се променя дългосрочно средата и общността, чрез обща енергия и вярата на приятели и съмишленици.
Около това мнение се убедиха участничките в конференцията "Жените и филантропията", която се проведе на 22 ноември в София. Организатори бяха Българският дарителски форум и Българският фонд за жените.
Събитието предложи различни лични истории и гледни точки на жени от България, Европа и САЩ, решили да инвестират във важни обществени каузи.
Целта на форума е да насърчи и мотивира активните жени в България да осъзнаят себе си като фактор за социална промяна, която могат да постигат чрез дарителски жестове, доброволен труд или лична експертиза в полза на определени идеи.
Успели жени от бизнеса, неправителствения сектор и индивидуални дарители споделиха своя опит, колебанията си, емоционалните си и рационални мотиви да даряват, както и постиженията си във филантропията.
Международните лектори в конференцията бяха Мариан Сакс (дарител и основател на една от големите холандски фондации, в подкрепа на жени Mama Cash), Керъл Ейндриа (директор на американската инициатива Women Moving MIllions) и Каролайн Търнър (сред основателите на фондация ОУК - Швейцария).
Те споделиха личното си вдъхновение да подкрепят каузи, които смятат за важни и така да променят живота и света около себе си, и разказаха за интересни дарителски модели и практики, които техните фондации реализират.
От българска страна опита си в подкрепата за обществени каузи споделиха Цецка Радева (собственик на агенция "Интерланг" и индивидуален дарител за различни социални каузи), Станимира Георгиева (HR в УниКредит Кънсумър Файненсинг-Румъния, дарител и инициатор за набиране на средства за местната общност), Маги Малеева (основател на "Горичка" и защитник на екологичния начин на живот), Радина Велчева (Председател на УС на фондация "Искам бебе", която подкрепя хора с репродуктивни проблеми), Нина Миткова (собственик на "Чиполино" - един от корпоративните дарители в детската сфера).
Любопитен преглед на пътя, по който българската жена върви от 1856 г. до днес - с благотворителните жестове и от благотворителност към социална филантропия, направи Стоила Бонгалова, директор на Български фонд за жените.
Като съпътстващо събитие се проведе и благотворителна изложба с картини на Александрина Караджова, Силвия Басева и Дарина Янева.
Приходите от продажбата на 12-те творби ще бъдат дарени на Българския фонд за жените за подпомагане дейността на неправителствени организации, които предоставят психологическа и юридическа помощ на жени и деца, пострадали от насилие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!