Една четвърт от незрящите хора с кучета-водачи не се допускат в градския транспорт, а 38 на сто от тях - в заведенията.
Това сочат данните от изследване за достъпа на кучета-водачи на обществените места.
Изследването е проведено в края на август и началото на септември т.г. в градовете София, Пловдив, Бургас и Плевен. Обхваща 70 посещения в девет различни обществени места - аптеки, поликлиники, държавни институции, банки, супермаркети, заведения, автогари и междуградски транспорт, градски транспорт и други търговски обекти. Методът на изследването е "таен клиент", обясни Юлиана Горанова, старши следовател компанията, осъществила проучването.
С правото на незрящите да влязат в обекта с куче-водач са се оказали незапознати 26 на сто от хората в обществените места.
Макар служителите да са били информирани за това тяхно право, в супермаркетите не са допуснати 24 на сто от незрящите, в автогарите - 17 на сто, а в аптеките - 14 на сто, сочи изследването.
Най-отзивчиви са се оказали служителите в поликлиниките, банките, държавните институции и търговските обекти.
И въпреки, че неинформираността е голяма, се регистрира подобрение през последните години, отчитат изследователите.
Сред останалите затруднения, които са срещнали незрящите
е отношението към кучетата-водачи, посочи Горанова.
Голяма част от хората са искали да ги погалят или да им дадат храна, което отклонява животните от основните им задължения.
За кучета-водачи в училището на фондация "Очи на четири лапи" се използват породите голдън ретривър и лабрадор ретривър, разказа Мартина Маринова, главен инструктор в училището за кучета-водачи към към фондацията.
През първата година от живота им те се отглеждат в подбрани приемни семейства, които имат за цел да ги социализират и да ги водят на обществени места.
През втората година започва обучението им, което трае от шест до 10 месеца за различните екземпляри. Работният живот на кучетата е около 10 години. Към момента в страната работят 36 кучета-водачи, посочи Маринова.
Услугата, която предоставя фондацията е безвъзмездна.
Незрящите даряват символично по един лев - за здравето на кучето.
Капацитетът на фондацията за обучение на четириногите помощници е 14 кучета годишно.
Всяко дипломирано куче получава карта, на която освен неговите данни, се съдържат и данните на собственика, както и членовете от закона, които защитават техните права за достъп.
Специалистите апелираха към незрящите да се обърнат към фондацията за помощ, към държавните институции - да спазват закона и да предприемат мерки за осигуряване на достъпа на кучетата-водачи на всички обществени места, както и към компаниите - да информират служителите си за правата на незрящите хора и техните помощници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!