Според Атанас Тасев социално-икономическите загуби от предсрочното спиране на двата блока ще бъдат поне двойно по-големи от посочените от междуведомствената работна група, която ги оцени на 1,7 млрд. евро. Той изрази съмнение в компетентността на холандската консултантска фирма "Еркадис", която бе определена от ЕС за независим оценител за социално-икономическите последици, като посочи, че тя работила в страната ни при концесионирането на водния сектор.
Според експертите цената на тока може да се запази на сегашните нива с политически лостове, както и с внос на по-евтина електроенергия от Украйна и Русия.
Председателят на Българският енергиен форум Иван Хиновски заяви: "Може би в първоначалния период от време няма да има пряко тежнение върху цената, но рано или късно това нещо ще се отрази. Т. е. при един реален баланс на приходи и разходи в системата сигурно ще се налагат корекции и на цените".
Нереалистично е да се смята, че до 2007 г. ще имаме нови заместващи мощности, подчерта експертът. Той настоя Европейската комисия да преразгледа позицията си за затварянето на 3-ти и 4-ти блок. Така се обезсмислят огромните средства и труд, вложени в модернизацията на централата. За 12 г. в нея са инвестирани над 12 млн. долара, даде пример Хиновски.
Обществото бе заблудено, че целта на партньорската проверка беше да се докаже важността на 3-ти и 4-ти блок. Тя трябваше да помогне за извеждането им от експлоатация, заяви зам.-председателят на парламента Асен Агов, цитиран от Investor.bg. Става въпрос за това колко пари ще отпусне Европейската комисия и коя фирма ще спечели търговете за спиране на блоковете, категоричен бе той.
Агов припомни, че страни като Гърция, Австрия и Германия ще поставят закриването на 3-ти и 4-ти блок като условие за приключване на преговорите за членството на България в ЕС.
Шансовете да променим позицията на ЕС по затварянето на двата реактора са минимални, но ще опитаме, обеща зам.-министърът на външните работи Любомир Иванов. Според него преговорите ще са трудни и поради факта, че от началото на следващата година председателството на ЕС се поема от Ирландия, която е против развиването на ядрена енергетика.
Холандската фирма "Еркадис" и германската "Плеядис" започват подготовка на независима оценка на социално-икономическите последици от предсрочното извеждане от експлоатация на блокове на централата ни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!