Руската компания "Транснефт" тази есен ще замрази строителството на петролопровода Бургас-Александруполис, но няма да се отказва от него, въпреки че България изпитва трудности при финансирането му, съобщи вицепрезидентът на компанията Михаил Барков.
"Не се отказваме от Бургас-Александруполис. Проектът е интересен и бе одобрен от Европейския съюз. Няма да го изоставяме, но през октомври или ноември ще го замразим, просто ще го приспим", заяви Барков.
Строителството на трансбалканския петролопровод, който трябваше да свързва пристанището Бургас на Черно море с Александруполис на Егейско, срещаше редица трудности заради опасенията на София, че може да нанесе вреди на околната среда.
Проектът предвижда близо половината от петролопровода да преминава през българска територия.
"Транснефт" неколкократно изразява недоволство от факта, че България не финансира и не изпълнява задълженията си по проекта.
300-километровият тръбопровод е проектиран да пренася близо 35 млн. тона петрол годишно с опцията за разширяване на капацитета му до 50 млн. тона.
Целта му е да облекчи трафика на танкери през Босфора и Дарданелите. Русия притежава 51% от проекта, докато България и Гърция делят по равно останалите 49%.
В края на миналата година Министерството на околната среда и водите даде отрицателни оценки на доклада за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) и на приложения към него доклад за оценка на степента на въздействие върху зоните от "Натура 2000" за нефтопровода.
Според МОСВ в двата доклада има неясноти и съществени пропуски, поради което министерството ги върна за доработване на възложителя "Транс Болкан Пайплайн Б.В. - клон България".
През юни т.г. МОСВ върна за допълване екооценката на проекта, внесена от "Транс-Болкан Пайплайн".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!