Няма смисъл събитията в Северна Африка и в Близкия изток да се проектират върху социално-икономическата ситуация в Китай, заяви на пресконференция китайският премиер Вън Цзябао, предаде ИТАР-ТАСС.
Пресконференцията бе по повод завършилата сесия на китайския парламент.
Премиерът бе помолен да коментира евентуалните последици от социалните сътресения в арабския свят за жизнеспособността на китайския модел за развитие.
Не си струва да се правят паралели
между драматичните събития в Северна Африка и арабския свят и положението в Китай, подчерта Вън.
За трийсетте години, минали от началото на изпълнението на политиката на реформи и откритост, Китай е постигнал значителни успехи в социално-икономическото си развитие, жизненото равнище съществено се е повишило и тези постижения са общопризнати, каза той.
Уверен съм, че китайският народ вижда, че правителството взема необходимите мерки, за да се справи със сериозните предизвикателства и проблемите, които съществуват в икономическата и социалната сфери, добави премиерът.
Той изтъкна, че напоследък
Китай е постигнал големи успехи в икономиката,
станал е втората икономика в света, но продължава да е развиваща се страна с голямо население, слаба икономическа база и неравномерно развитие.
Вън изтъкна националната специфика на развитието на Китай. Ще продължим да обръщаме основно внимание на целите за икономическо строителство и прогрес в социалното развитие, ще поставим начело интересите на народа, ще се стремим към координирано и стабилно развитие, ще полагаме усилия да има социална справедливост, стабилност и хармония, каза Вън.
Той обеща също, че Китай ще защитава демократичните права и свободи на гражданите.
На завършилата сесия на парламента бе приет петгодишен план, чиято цел е трансформиране на икономиката, повишаване на приходите на селското население и укрепване на социалната стабилност, предаде ДПА.
Вън Цзябао заяви пред парламента, че следващите пет години ще са от решаващо значение "за ускоряване на трансформацията на икономическото развитие".
Петгодишният план си поставя за цел икономически растеж от около 8% за тази година и средно годишно увеличаване на БВП с около 7%.
Като приоритет се изтъква контролирането на инфлацията
и "запазването на цените като цяло на стабилни равнища".
Междувременно китайската полиция започна нови арести, съобщиха местни правозащитни групи след нови призиви за "жасминови протести", каквито се разпространяват в интернет вече от четири седмици, предаде Франс прес.
38-годишният Го Вейдун от провинция Чжъцзян в петък е бил арестуван и обвинен в "подстрекателство към подривна дейност", след като качил в мрежата призиви към "жасминови протести", вдъхновен от вълненията в арабския свят.
Това съобщи вчера базираният в Хонконг Център за човешки права и демокрация.
Според друга хонконгска организация - "Защитници на човешките права в Китай", Го е 18-ят активист, арестуван и обвинен за предполагаемо участие в протестните призиви.
През последните дни са повдигнати обвинения поне срещу трима души, посочва АФП.
В градовете, където тази и миналата седмица бяха насрочени "жасминови протести" през почивните дни, властите показаха, че са
готови да осуетят в зародиш всяка подобна акция -
разположиха там стотици униформени и цивилни полицаи, а на журналистите забраниха да снимат.
Както и през последните седмици, призиви за демонстрации в 34 китайски града тази неделя бяха разпространени чрез местни сайтове и микроблогове.
Полицейските сили, изпратени по улиците на Пекин и Шанхай.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!