Депутатите замразяват заплатите си до края на годината по предложението на председателя на Народното събрание Цецка Цачева. "За" гласуваха 83-ма депутати, а петима се въздържаха.
Подобно решение депутатите приеха и миналата година.
Новото решение започва да действа от 1 януари 2011 г., като депутатското възнаграждение няма да нараства, ако е по-високо от полученото за декември 2009 г.
Основната заплата на депутатите е равна на три средни за страната месечни заплати, като би трябвало да се актуализира сопред данните на НСИ на всеки три месеца.
Актуализация на заплатите има за всички, чиито основни месечни възнаграждения са обвързани с основните месечни възнаграждения на депутатите, включително ръководствата на парламента и на постоянните парламентарни комисии.
Основен аргумент за предложението на Цачева е ограничаването на разходите по време на криза и изтичането на миналогодишното решение.
Да направим нашето самоограничение, за да имаме очи и съвест, когато после поискаме да се ограничат възнагражденията в други публични сфери, призова Цецка Цачева.
"Защо вие ползвахте "Фалкона" за пътуването си наскоро до Израел
като взехте със себе си секретарката си, бодигарда си и преводач? Кога сте искрена - тогава или сега, когато призовавате за икономии", запита депутатът от Коалиция за България Меглена Плугчиева председателя на НС.
Използвате днешното заседание за интриги, отвърна й Цецка Цачева и допълни, че не е нейно решението с какво ще пътува.
Казвам ви, имах желание до Анталия да стигна с плуване, каза председателят на парламента.
Плугчиева отбеляза, че организаторите са платили на всички делегации от над 33 страни - над 600 участника, всички разходи - пътни, нощувки, а българска делегация е използвала правителствения самолет.
Председателят на парламента подчерта, че не е длъжна да се отчита персонално на Плугчиева и че е пътувала с "Фалкона", защото е присъствала на два от общо петте дни на конференцията (Втората политическа конференция "Демокрация, мир, диалог") в Израел. Цачева отбеляза, че някои от 17-те български депутати, които също са участвали във форума, са дошли от командировки от други дестинации.
От левицата определиха решението за заплатите за популистко по време на дискусията. Според Ангел Найденов няма по-груба форма на популизъм от това предложение, а според Румен Овчаров, гласувайки това решение, народните представители се съгласяват с оценките за своята работа. Според него намаляването на заплатите трябва да започне от министър-председателя и министрите.
В пререкание с него обаче влезе лидерът на "Атака" Волен Сидеров, който заедно с
група депутати от "Атака" се устремиха към трибуната,
за да се уточнят отблизо с Овчаров. Това принуди зам.- председателя на Народното събрание Екатерина Михайлова да даде 15 минутна почивка за "успокояване на духовете".
След почивката Димчо Михалевски от БСП каза, че възможността да се увеличат работните заплати на депутатите става на база на възнагражденията в публичния сектор, които миналата година увеличението е с 11% - предимно в министерства и агенции. За тази година е предвидено заплатите да нараснат със 128 млн. лева в централната администрация, като в същото време се говори за замразяване на пенсии, добави той.
Това увеличаване в публичния сектор да не се обяснява с нарастване на заплатите в частния сектор и ако има увеличение, то да се приложи за общините, които са в незавидно финансово положение, предложи депутатът.
Когато става въпрос за едно коректно предложение не бих искал да свързвате производството на арпаджик с бедността в Силистренско, заяви в отговор Николай Коцев, депутат от ГЕРБ.
Красимир Велчев, също от управляващите, отбеляза, че на много места в публичния сектор заплатите са били "безбожно" ниски, а в същото време тези хора управляват фондове за милиони. Трябваше да се коригира това заплащане - решението е морален акт, макар че кризата свършва, смята той.
С това решение
парламентът признава, че кризата не е приключила и социалната ситуация не се е променила,
а се е задълбочила, реагира Янаки Стоилов от левицата. Той поиска да се увеличи минималната работна заплата и минималните социални плащания.
Съпредседателят на парламентарната група на Синята коалиция Иван Костов беше категоричен, че на безделниците не трябва да се плащат пари. Винаги съм казвал, че Синята коалиция е готова на жертви, за да се подпомогне икономиката, посочи той.
"Щом лошо работим - никакви пари. Това е моралът на моите деди. Аз се замислям дали наистина да не си намалим заплатите и предлагам да преценим с колко. Ако е толкова зле държавата, дайте да й помогнем", призова той.
Костов попита дали и другите държавни служители не са безделници. Морално ли е да произвеждаш скандали и да си увеличаваш заплатата, попита той, като изтъкна, че една част от администрацията произвежда скандали непрекъснато.
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров отбеляза, че има хора в залата, които въобще не живеят от заплати, "а са натрупали милиони от ограбване". Според него такъв човек е Иван Костов. Сидеров предложи БСП и Синята коалиция да се съберат в една стая, защото се подпомагали взаимно.
Костов пък се закани, че ще заведе дело срещу лидера на "Атака", ако той не оттегли думите си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!