Не е работа на политиците да говорят по случая в Горна Оряховица.
Това заяви министърът на здравеопазването Стефан Константинов тази сутрин пред Би Ти Ви.
Вместо експертно, по случая се намеси политическо говорене, смята той.
По случая в Горна Оряховица като акушер-гинеколог мога да ви говоря много дълго, той е много интересен, но точно като министър няма да го направя, каза той.
Така той коментира скандала, който последва, след като вътрешният министър Цветан Цветанов безпрецедентно чете СРС-та по случая с мъртвото бебе в парламента.
След експертизата оставката на Цветанов беше поискана от много страни и той беше принуден да се извинява.
Министърът изрази съжаление, че не е приета тотална забрана на тютюнопушенето. По думите на Константинов нещата все пак опират до манталитета на самите пушачи.
По повод оплакванията на кардиолозите от орязването на средствата за инвазивна кардиология, които от догодина ще стигат за 2700 души вместо за 5000, Константинов заяви, че тези сметки подлежат на дискусия.
Скъпи процедури се правят често и на здрави пациенти, без те да имат нужда от тях, допълни министърът. По думите му тази практика може директно да бъде класирана като източване.
Според здравния министър една от мерките, които трябва да се вземат, за да има повече линейки, е те да спрат да превозват пациенти за хемодиализа.
"Болниците или трябва да се оборудват с линейки, или да сключат договори със съответните транспортни фирми", смята Константинов. Освен недостиг на линейки, има и недостиг на персонал, призна той.
"В държавата има един основен лимит, той се нарича бюджет
Оттам нататък той се разпределя - има си бюджет на министерството, има бюджет на касата и т.н. Няма ситуация, при която да се каже, че 100 души ще се лекуват, а 101-вия няма да може.
Има Закон за спешната помощ, Закон за здравето, там е казано, че спешна помощ не може да се отказва", каза още министърът на здравеопазването.
Константинов обясни, че в момента общопрактикуващите лекари имат избор - могат да останат на същата система, но тогава ще трябва наистина да поемат 24-часовото обслужване на пациентите, а не само формално както досега.
Финансирането на лекарствата за хемодиализа Константинов отрече, че държавата се е "отървала" от скъпите лекарства и не плаща на болниците медикаментите за хемодиализа.
"Пътят за решаване на проблема с недостигащите направления е въвеждането на паралелен достъп до специалист чрез доплащане - който не иска да чака, може да си доплати част от прегледа, а останалата част да се покрие от здравните му вноски, който той така или иначе е плащал", каза здравният министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!