19 ноември е световният ден на... тоалетната. Освен това, има и Световна тоалетна организация (WorldToilet.org), която се бори за нормални хигиенни условия на хората.
Денят се чества от 19 ноември 2002 г., съгласно решение, взето на Първата международна конференция на Световната организация на тоалетните в Сингапур, състояла се между 20 и 22 ноември 2001 г.
Липсата на канализация и водоснабдяване в света са причина за загубването на много повече животи, отколкото всички войни през XX в., сочат данните на световната организация.
Според тях повече от 80% от канализацията на развиващите се страни се влива без пречистване в езерата, реките и бреговите зони.
В момента човек прекарва
средно около три години от живота си в санитарното помещение,
което отрежда на тоалетната важно място в живота ни.
Близо 2,5 млрд. души по света обаче нямат достъп до елементарни санитарно-хигиенни условия.
Заради липсата на канализация тези хора рискуват здравето си, а всяка година 1,8 милиона, предимно деца, губят живота си - по данни на световната организация.
Липсата на хигиена и санитарни условия е най-големият причинител на зарази в световен план, коментират експертите.
Сигурно затова вниманието на много компании, включително и технологични, е насочено към усъвършенстване на тоалетните, към които се добавят все повече екстри.
Новите технологии скоро ще направят излишна тоалетната хартия, а и ще превърнат тоалетната чиния от необходимост в начин за релаксация.
И на нашия пазар вече се предлагат електронни тоалетни чинии и седалки, които, с натискане на едно копче, могат да се използват като биде, интимен сешоар, масажор. Освен това с функцията подгряване на седалката те се "борят" срещу дискомфорта от сядането на студено. Тези удобства всеки може да си осигури за между 360 и 1200 лева.
Възможно е в близко бъдеще и
медицинските прегледи да бъдат заменени от посещения до тоалетната,
благодарение на разработка на японска компания.
"Умната" система може да измерва нивата на захарта в урината, кръвното налягане, телесните мазнини и тегло. Базовата й цена е около 3500 щатски долара, но все още не се предлага у нас.
Въпреки предразсъдъците, че тоалетната е едно от най-мръсните места, последните изследвания сочат, че по клавиатурата на компютъра например има пет пъти повече вредни микроорганизми, в сравнение с тоалетната, а на бутон в асансьора - близо 40 пъти повече микроби.
За да стигне до сегашния си вид, тоалетната е претърпяла дълга еволюция.
Първите тоалетни са на възраст 5000 години и са открити на Оркнейските острови, край бреговете на Шотландия. Те били построени до къщите, при това нямало нужда да бъдат чистени.
Египтяните ходели до тоалетната в каменни ями, които след това заривали с пясък, който периодично сменяли.
Първата тоалетна чиния е китайска
Била на един от императорите, който управлявал през 50-100 г.. Тя била направена от злато и свързана с водопровода, така че водата отмивала всичко в канализацията.
За първи път обществени тоалетни били построени в Древен Рим през първи век. Римляните се събирали в тоалетните по 30-40 души, като водели през това време светски разговори.
Флавий пръв въвел заплащането в градските тоалетни. Негова е крилатата фраза, че парите не миришат.
През 1590 г. сър Джон Харингтън въвел тоалетната с водно измиване в Англия. Била направена за кралския двор. Понеже по онова време в Лондон обаче още нямало водопровод, слугите сипвали вода с кофи.
През 1861 г. тоалетната чиния била усъвършенствана от Томас Крепер, който я свързал с казанче за вода. А отходната тръба била така извита, че вътре оставала чиста вода и в помещението не миришело.
Може би на това първично ниво все още е състоянието на обществените тоалетни у нас, коментират експерти за БТА.
Какви са позициите и ролите на институциите, бизнеса и обществеността по отношение на обществените тоалетни ще дискутират днес участниците в Третата национална конференция, организирана по повод Световния ден.
Форумът има за цел да събере институции, представители на централната и местна власт, на органи, отговарящи за обществената хигиена и здраве, бизнесорганизации и експерти, като предизвика дебат по темата.
Проблемът със собствеността на обществените тоалетни е много сериозен, коментира за БТА Антоанета Салфидж от сдружение "Аз обичам водата", която ще участва с презентация в днешната конференция.
По думите й
в София на практика няма обществена тоалетна,
тъй като всички тоалетни са продадени преди години и са частна собственост.
Не се знае кой отговаря за санитарните норми в тоалетните, добави тя.
У нас Световният ден на тоалетната се отбелязва за девета поредна година.
Това е и поводът ученици от цялата страна да клекнат символично в знак на нуждата от адекватни условия в училищните тоалетни, съобщиха от пресофиса на Национална мрежа за децата.
Ще ги подкрепят техните родители и учители. В столицата това ще направят учениците от 95-то СОУ.
В знак на съпричастност към апела за по-добри училищни тоалетни към клякането на учениците в София ще се присъедини и министърът на образованието проф. Сергей Игнатов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!