Това призна днес пред журналисти образователният министър Сергей Игнатов.
Той бе попитан колко университета ще затворят тази зима заради т.нар. "дървена ваканция" поради недостиг на средства.
СУ е в тежко положение, защото има много голяма структура, но изход има - смята Игнатов. Той го вижда в по-пестеливото отношение към средствата и предложените от ректора проф. Иван Илчев антикризисни мерки.
Възможността СУ да бъде затворен е залегнала в антикризисните мерки, приети от Академичния съвет и публикувани на сайта на университета, посочиха вчера в официално съобщение от висшето училище.
Коментарът от учебното заведение бе по повод публикации в медиите, че предстои затваряне на университета заради недостиг на средства за отопление.
Реформите на проф. Илчев трябва да бъдат подкрепени и те ще доведат наистина до свиване на разходите, изрази подкрепата си министърът.По негови данни СУ изразходва около 3.5 млн. лева месечно за издръжка, като 2 млн. от тях са държавни пари, а останалите - собствени приходи на университета. От октомври обаче СУ вече нямало да има свои приходи.
Висшите училища по изкуствата са в кризисна ситуация,
защото в тях обучението е индивидуално, а броят на студентите е малък, обясни още образователният министър. Засега у нас системата на финансиране в тези училища е на брой студенти и докато не я променим, положението в тях ще е критично, предупреди той.
Игнатов има желание да покани ректора на НАТФИЗ проф. Станислав Семерджиев да оглави комисията по изработване на проекта за нов тип финансиране.
Медицинските университети още не са в тежко финансово състояние, имат средства до края на годината и ще издържат до март, убеден е министърът.
Той няма притеснения относно новооткрития днес университет в Перник и подхожда с резерви към "българското желание да обявяваме всяко нещо за много лошо, преди да сме му дали шанс да се развие".
Според министър Игантов ако някога се стигне до обединение на висши училища, ще останат 12-13 университета от сегашните 37 висши държавни заведения.
Възможността за обединение на териториален или предметен признак без административен натиск предстои да бъде заложена в закона.
"След десетина години ще останат 12-13 университета,
тъй като страната е притисната от демографска криза, нямаме приток на чужди студенти и имаме застаряващ преподавателски и научен състав. Има също по три-четири университета, които обучават в една и съща област", коментира Игнатов.
Тази сутрин в Перник министърът обясни, че останалите заведения няма да изчезнат, а ще влязат в определени връзки и взаимоотношения и биха могли на принципа на едно федеративно цяло да запазят автономията си.
Министърът направи аналогия с Австрия, където по думите му държавните университети са осем, а в България - 37 и всички на бюджетна издръжка.
Според Игнатов едва когато имаме поток студенти от Европа и Северна Америка, можем да кажем, че нашето образование си е свършило работата.
Сергей Игнатов заяви още, че не е притеснен от исканията за оставката му, което според него е част от работата на партиите извън управлението. Следваната схема за "отстрелване на министри" нямало да подобри положението в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!