Столичната община и учени от Геофизичния институт на БАН ще проверяват сеизмичната устойчивост на няколко детски градини и училища.
Това съобщи пред журналисти столичният кмет Йорданка Фандъкова.
Тя добави, че следващата седмица ще бъдат уточнени датите на проверките.
Оценките на сградите ще се финансират от наличния на общината ресурс.
В дългосрочен план ще се прави такава проверка на всички сгради на детски градини, училища и болници, за което общината ще подготви план.
Фандъкова съобщи, че следващата седмица й предстои среща с представители на института като целта е да се използва техният опит и да им се възложи подобен анализ и оценка.
Архитектите твърдят, че сградите в София са пригодени да издържат доста по-сериозно земетресение от това през последните дни, каза Фандъкова.
След земетресението от 3,5 по Рихтер на 10 септември, което причини леки материални щети, специалисти от Геофизичния институт на БАН препоръчаха на Фандъкова да бъде подробно изследвана сеизмичната устойчивост на обществени сгради като училища, детски градини и болници.
Главният архитект на столицата Петър Диков тогава заяви, че сградите в София са изчислени да издържат около 7,5 по скалата на Рихтер. Столичани нямат основание да се притесняват, защото строителството в София, особено това след 1977 г., е изцяло съобразено със сеизмичните изисквания, каза Диков.
Той обаче предупреди, че некачественото строителство и нерегламентираното реконструиране на сградите, като събарянето на носещи стени, са двете основни опасности при земетресение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!