Постигнати са по-ниски цени за руския газ за България. Отпадат посредниците при доставката и сделките ще се сключват директно с "Булгаргаз", съобщи премиерът Бойко Борисов след подписването на пътната карта за газопровода "Южен поток".
Конкретните цифри не бяха разкрити.
Цените по новите договори ще влязат в сила не по-късно от началото на 2013 г. и ще са десетгодишни.
Конкретни цифри не бяха посочени, заради търговската тайна. Доставките ще се договарят директно между "Газпром Експорт" и "Булгаргаз".
По сега действащите договори също има намаление, след като е постигнато съгласие за подобряване на някои условия.
То е влязло в сила от първи юли, но така и не стана ясно какво е.
Въпреки, че "Газпром" ще намали цените, транзитните такси, които плаща на България, се запазват.
Преговорите не бяха никак леки,заяви Борисов. По неговите думи разговорите са вървели трудно, защото Руската федерация калкулира цените на газа по пазарен принцип, а с тези цени той е непродаваем на българския пазар и по този начин много предприятия ще фалират, а потребителите ще минат на твърдо гориво.
"Искам да благодаря на министър Шматко, че не си замина още снощи. С руската делегация не можахме да се договорим до 3 ч. тази нощ, затова продължихме преговорите и тази сутрин", каза Борисов.
"Ситуацията преди преговорите не беше лесна -
призна и Сергей Шматко. - За Руската Федерация е важно дългосрочното партньорство и взаимно изгодно сътрудничество в сферата на газовата политика между България и Русия". Той коментира, че е доволен от постигнатите договорки и няма чувството, че са направили големи отстъпки.
По неговите думи се поставя началото на икономическата и техническа обосновка на предстоящите проекти за реализиране.
Сложихме точка на работата с посредниците, заяви Шматко.
Енергийният министър
Трайчо Трайков потвърди,
че посредниците при доставка на газ се елиминират. Той посочи, че в подписаните договори се е стигнало до ефективно намаляване на цената на газа за българските потребители.
За текущите договори
министърът посочи, че двете страни са се договорили "за подобряване на някои от условията, които да доведат, при равни други условия, до намаление на цената на газа". Трайков обясни, че в резултат на преговорите, независимо дали цената на газа ще се движи нагоре или надолу за България, тя ще е с няколко процента по-ниска.
"Намалените цени са важни за хората, нужни са на икономиката. При преговорите не показвахме кой е по-голям инат, а показахме че тези цени са важни за хората", заяви премиерът Борисов. Той допълни, че до 15 август трябва да приключат преговорите за новите цени. Причината за това е, че искаме да влезем в новия отоплителен сезон с нова цена", каза премиерът. Той допълни, че при преките преговори за доставка на руски газ през 2013 г. договорите ще се сключват за 10-годишен срок.
Споразумението коментира и посланикът
на САЩ Джеймс Уорлик, който също е във Варна. Интересите ни са осигуряване на
енергийна сигурност за България и региона, както и диверсификация и прозрачност
на процеса, каза той и добави, че
"Русия е надежден енергиен партньор".
Моето послание за България е, че диверсификацията е важна и една от възможностите е шистовият газ, а България вече се възползва от всички предимства на възобновяемите енергийни източници. Ние напълно разбираме, че Русия е един важен елемент от търсенето на енергийни източници и ще продължи да бъде, защото тя е един надежден партньор, каза още посланик Уорлик.
Пътната карта беше подписана
от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и руския енергиен министър Сергей Шматко в резиденция "Евксиноград".
Подготовката за предпроектното включване и създаването на обща българо-руска компания за осъществяването на проекта "Южен поток" бе основната цел на преговорите между българската и руската страна, които започнаха в петък.
Целта на създаването на пътна карта е да определят сроковете, в който
ще се осъществи проектът.
Документът задава графика за
изготвяне на предварителното проучване за рентабилността на
тръбопровода, който
ще има годишен капацитет 63 млрд. куб. м газ.
Текстът посочва също така февруари 2011 г. като краен срок за обработване на резултатите от проучването и създаването на общата българо-руска компания, която ще построи българския участък от 900-километровата тръба.
По думите на премиера подписаната пътна карта ще помогне за по-бързото
реализиране на проекта. Той гарантира, че веднага ще започнат
предпроектните обсъждания и потвърди, че цената на маршрута възлиза на
835 млн. долара. Тази сума ще бъде поета по равно между България и
Русия.
"По време на преговорите с руската делегация проведохме
разговори и за АЕЦ "Белене".
Говорихме за пътната карта на проекта, която всъщност вече е готова. През предстоящия месец и половина на отпуски ще работим по привличането на европейски инвеститор за реализацията на проекта", каза още премиерът Бойко Борисов.
Той посочи, че вече се водят преговори с европейски инвеститори както от българска, така и от руска страна. "Надявам се до 15-20 септември тези преговори да бъдат финализирани", посочи министър-председателят.
Той коментира още, че нито България, нито Русия, обвързват енергийните проекти един с друг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!