Кардарашите са една от най-затворените ромски общности, наброяват не повече от 1 млн. души по целия свят.
За тях се знае малко - че са богати, че сватбите им продължават с дни, че се препитават с джебчийство. Документалният филм "Бетонни фараони" разкрива много повече за тях и за разбирането им за живота - тук и в отвъдното.
Продуциран от "Агитпроп" и телевизионния канал НВО, той е "възхвала на живота във всичките му измерения - тук и в отвъдното", обяснява Мартичка Божилова.
Зрителите ще видят чешма, от която текат вино и ракия и къща на цигански барон в 15 цвята. Ще научат и за актуалните тенденции при ромските погребения.
Камерата на операторите Борис Мисирков и Георги Богданов показва подземни домове от африкански гранит, обзаведени с легла, гардероби, плазмени телевизори, стереоуредби и дори включен мобилен телефон - за директна връзка с другия свят.
Кардарашите обясняват всичко това с вярването, че човек живее на земята временно, а под земята е вечно.
Режисьор и сценарист е Йордан Тодоров, който в момента работи по първия си пълнометражен документален проект "A. C. Stephen Confidential", отново продуциран от Мартичка Божилова.
"Бетонни фараони" ще бъде излъчен премиерно на 6 май по НВО.
На 1 юли пък ще бъде показан филмът "Хотел Рай", който противопоставя на охолството на кардарашите трудният живот на ромите в Ямбол.
Сценарист и режисьор е София Тзавела. Продуценти отново са НВО и "Агитпроп".
Историята на главния герой, младият Демир, който мечтае за сватба, се разгръща на фона на мизерните остатъци от някога нов социалистически блок. При откриването му преди 25 години там е имало всичко: от паркет до домофон. Затова някой го нарекъл "Хотел Рай".
Сега площадката пред него е осеяна с боклуци, но пред един от входовете гордо стои паркиран бял "Мерцедес".
Всеки от 1500-те му обитатели пък има план как да си върне мечтата по изгубения рай.
Авторите му го определят като филм за панелна интеграция, любов, мизерия, много мечти, малко поезия и една циганска сватба.
И двата филма ще бъдат излъчени в рубриката за документално кино "Без цензура", в която са показвани и други български заглавия - "Проблемът с комарите и други истории" и "Георги и пеперудите" на Андрей Паунов и "Коридор №8" на Борис Десподов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!