Европейската комисия (ЕК) е утвърдила националния план на България за разпределение на квоти за вредни емисии в периода 2008-2012 г., съобщи зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева.
На практика България вече е сред държавите, които могат да търгуват с емисии, а това са 60 - 70 млн. евро, които ще влязат в предприятията. Според премиера Бойко Борисов това е равносително на пускането на еврофондовете в тази сфера, съобщи БНТ.
В разпределението на квотите
ще могат да участват 136 български фирми,
предимно от секторите на енергетиката, тежката промишленост и машиностроенето, стъкларската и керамичната промишленост, които произвеждат големи количества въглероден диоксид.
Според Манева правната норма за схемата е заложена в новия Закон за околната среда, който се очаква да бъде приет до края на май. На тази база ще можем да излезем на пазара за предписани емисионни единици и по този начин да се съберат допълнителни средства за България, каквато е една от антикризисните мерки в подкрепа на бизнеса, добави зам.-министърът.
За 2009 г. българският бизнес
има повече от 6 млн. свободни квоти,
които може да продаде. Цената на единица квота в момента се движи между 13 и 14 евро, отбелязват от МОСВ.
Предстои междуведомствената комисия, разработила плана, ще изготви график, по който всяко предприятие ще получи документите за своите квоти и ще може да излезе на пазара за вредни емисии, уточни Манева.
Манева допълни, че
допълнителна възможност за България са държавните квоти
от близо 250 млн. предписани емисионни единици.
Разработена е специална схема за търсене на купувачи, с която се гарантира, че всички постъпления от продажбите на националните емисии ще се влагат за проекти, свързани с опазването на околната среда.
Схемата за търговия с квоти е основният инструмент на Европейския съюз за изпълнение на задълженията на Общността по Протокола от Киото за намаляване на емисиите на парникови газове с 8% спрямо нивото им през 1990 г.
Европейската схема за търговия се осъществява до края 2012 г., след което предстои да бъде видоизменена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!