През последните пет години в бедни страни е започнала надпревара във въоръжаването. Най-вече за бойни самолети се заделят парични суми, които биха могли да се използват по-подходящо, констатира доклад на Стокхолмския международен институт за проучване на проблемите на мира (СИПРИ), цитиран от Франс прес.
В годишния си доклад за търговията с оръжие, който обхваща периода 2005-2009 г., СИПРИ подчертава, че на световно ниво продажбите на оръжия са били с 22% по-високи от периода 2000-2004 г., а продажбите на бойни самолети са били 27% от общия обем на оръжейните продажби.
Поръчките и доставките на тези потенциално дестабилизиращи оръжия доведоха до надпревара във въоръжаването в региони, където цари напрежение - Близкия изток, Северна Африка, Южна Америка, Южна Азия и Югоизточна Азия, се отбелязва в доклада.
Според ръководителя на проучването Пол Холтъм, през изминалите пет години "богатите на природни ресурси държави са закупили значителни количества бойни самолети на високи цени. Съседните държави са реагирали на това, също купувайки оръжия".
Възниква въпросът доколко е оправдано да се заделят пари за такива цели в региони с високо равнище на бедност, коментира Холтъм.
В Южна Америка оръжейните покупки са били със 150% по-високи през последните пет години от периода в началото на десетилетието.
В Югоизточна Азия е имало "внушително повишение" на покупките на оръжие от 2000 г. насам: плюс 722% в Малайзия, плюс 146% в Сингапур и плюс 84% в Индонезия.
САЩ запазват първото място на износител на оръжие с 30% от общия световен обем. Американското оръжие е отишло главно в региона Азия-Океания (39%) и в Близкия изток (36%).
Бойните самолети са съставлявали 40% от продажбите на руско въоръжение и 39% от продажбите на американски оръжия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!